Pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej, jedna z czterech w mieście, będzie rekultywowana w sposób eksperymentalny. Nasadzone zostaną rośliny wchłaniające metale ciężkie. Docelowo ma tu powstać miejsce dla rekreacji. Projekt dofinansowany ze funduszy Komisji Europejskiej, realizuje Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Hałda jest już częściowo zrekultywowana. Dokonano tego w latach 80. XX w. Po prawie 30 latach metody rekultywacji terenów zdegradowanych działalnością przemysłową są znacznie skuteczniejsze. Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja zajmuje 6,5 ha. Jest pozostałością po - działającej w tym rejonie od I połowy XIX w. do 1925 r. - hucie cynku Liebe-Hoffnung.
Projekt LUMAT, bo tak się nazywa oficjalnie program rekultywacji hałdy tkwiącej w centrum miasta, realizowany będzie do 2019 r. kosztem ok. 10 mln zł. Ruda Śląska w ramach tzw. wkładu własnego wyniesie ponad 1 mln zł. Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, placówka naukowo-badawcza nadzorowana przez ministra środowiska. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze, m.in. Turyn, słowacka Trnava, czy słoweński Kranj.
W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km kw. To blisko 5 proc. powierzchni miasta. W ubiegłym roku udało się je wszystkie zinwentaryzować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.