We wtorek (26 kwietnia) w Centrum Kongresów i Rekreacji "Orle Gniazdo" Szczyrku rozpoczęła się XVIII Konferencja "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie", podczas której nadzór górniczy, przedsiębiorcy, ludzie nauki i środowisko okołogórnicze debatują na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa pracy w całej branży górniczej. W obradach uczestniczy ponad 160 osób reprezentujących z Polski.
Honorowego patronatu tegorocznej konferencji udzielił minister energii Krzysztof Tchórzewski.
- Konferencja jest organizowana cyklicznie od 1999 roku. Do tej pory tematyka dotyczyła głównie górnictwa podziemnego. W tym roku jednak wyszliśmy poza te ramy i bardzo o referatów dotyczy górnictwa odkrywkowego i otworowego - wyjaśnił otwierając obrady prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.
Zapewnił też, że tegoroczne obrady będą się różniły nie tylko tematyką referatów od poprzednich edycji, bowiem w tym roku górnictwo weszło w kolejny etap zmian organizacyjno-własnościowych i kadrowych w zarządach największych firm. Nadzór górniczy dostosowuję więc swoją działalność do zachodzących przekształceń w zakładach górniczych.
- W trudnych dla załóg górniczych czasach trzeba się koncentrować na priorytetach, a przede wszystkim na zachowaniu bezpieczeństwa wszelkich robót wykonywanych w kopalniach i zwalczaniu zagrożeń - podkreślił prezes WUG, który na początku konferencji poinformował, że zaprosił przedstawicieli podziemnych zakładów górniczych do zgłaszania akcesu do nowo organizowanego przez WUG konkursu pt. "Na początek 180 dni bez wypadku", który jest formą mobilizacji wszystkich pracowników kopalń do eliminowania ryzykownych poczynań na stanowiskach pracy.
Referat, którym otwarto merytoryczną część konferencji dotyczył podsumowania stanu bezpieczeńśtwa w polskim górnictwie. Dyrektor departamentu górnictwa otworowego i wiertnictwa WUG Krzysztof Król przedstawił w nim i omówił statystyki zdarzeń w polskim górnictwie w ostatnich latach podtrzymując powstałą pod koniec 2015 roku tezę, że ubiegły rok był dla branży jednym z najlepszych pod względem bezpieczeństwa, a trend ten się utrzymuje. - Koncepcja 180 dni bez wypadku jest więc przed nami - dodał.
Przed rozpoczęciem merytorycznych obrad wręczono także przyznane w ubiegłym roku przez ministra gospodarki odznaczenia za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowano nimi: Rudpol - OPA, Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe MARTECH oraz PUMAR.
W dalszej części pierwszej sesji konferencji analizowano przyczyny i konsekwencje niespotykanego wcześniej w polskim górnictwie węgla kamiennego wstrząsu wysokoenergetycznego zaistniałego 18 kwietnia 2015 r. w rejonie ściany 7 w pokładzie 409 w Ruchu Śląsk kopalni Wujek. Kolejny referat dotyczył automatyzacji i monitoringowi wybranych procesów technologicznych jako przykładu działań podejmowanych dla poprawy warunków pracy w KWB Bełchatów.
Organizatorami konferencj są Wyższy Urząd Górniczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa.
W galerii: VIII Konferencja "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie" (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
robol odnośnie wstrząsu ale tyś jest gupi!!!!
Nie wiem jaki jest sens takich konferencji. Wszyscy wiedzą jak działa WUG oraz OUG nie umieją rozwiązać prostych spraw nie mówiąc o poważnych (Wesoła 2014). Na kopalnie też jak przyjeżdżają najchetniej karzą zwykłych ryli bo dozór i kierownictwo kopalni jest chronione.
Co do wstrząsu na kop. Śląsk można było go uniknąć kończąc eksploatację po wcześniejszych wstrząsach ale mniej energetycznych ,a nie prowadzać gospodarkę szabrowniczą (czyli jeszcze trochę ,jeszcze trochę bo nie ma wydobycia, bo nie ma frontu robót itp.)
W górnictwie nie da się pracować zgodnie z przepisami BHP ,kto tego nie rozumie ten chyba z PiS u ! Po co więc tracić pieniądze na te konferencję ,które i tak nic nowego nie wniosą ,a tylko obciążą budżet ?