21 kwietnia spółka zależna TDJ SA (dominującego akcjonariusza Famur SA) złożyła do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Kopex SA. Uzyskanie zgody UOKiK jest jednym z warunków koniecznych dla przeprowadzenia procesu konsolidacji branży okołogórniczej, polegającego na integracji Famur SA z Grupą Kopex - poinformowała w piątek (22 kwietnia) biuro prasowe Famuru.
Wniosek złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest konsekwencją podpisanej 17 marca br. przez spółkę celową TDJ i Krzysztofa Jędrzejewskiego (większościowego udziałowca Kopeksu) umowy warunkowej nabycia przez Grupę TDJ kontrolnego pakietu akcji Kopeksu. Aby możliwe było przejęcie kontroli nad Kopeksem, to oprócz zgody UOKiK niezbędne jest - informują w komunikacie - "uzyskanie pozytywnych wyników prowadzonego przez TDJ procesu due diligence Grupy Kopex, a także wypracowanie porozumienia z jej obecnymi wierzycielami, którego celem jest stabilizacja źródeł finansowania Kopeksuˮ|.
Celem konsolidacji dwóch najważniejszych producentów maszyn górniczych w Polsce jest "udzielenie wsparcia i zapewnienie stabilności branży maszyn i urządzeń górniczych w Polsceˮ, gdyż "połączenie siły rynkowej, know-how oraz doświadczeń obu spółek pozwoli nowemu podmiotowi realizować kompleksowe projekty dla sektora wydobywczego na całym świecieˮ.
Owe działania obejmą one projektowanie, modernizację i budowę zakładów górniczych oraz ich wyposażenie w infrastrukturę podziemną i naziemną. W Famurze uważają, że dzięki tej konsolidacji powstaną warunki do rozwoju technologicznego. To z kolei przełoży się na zwiększenie wydajności, niezawodności i innowacyjności produktów oraz siłę do konkurowania na światowym rynku maszyn górniczych.
- Myśląc o konsolidacji obu spółek, nie można pominąć także jej aspektu społecznego. W świetle dynamicznie pogarszającej się sytuacji finansowej Grupy Kopex, realizacja transakcji pozwoli uchronić przed upadkiem wiele rodzimych firm, również tych współpracujących dotychczas z Kopeksem i tym samym umożliwi utrzymanie tysięcy miejsc pracy - podkreśla Mirosław Bendzera, prezes Famuru.
"Obecna sytuacja górnictwa, ostra konkurencja cenowa i kondycja polskich spółek branży okołogórniczej rodzą ryzyko koncentracji rynku w rękach największych światowych koncernów. Powstanie w ramach Grupy TDJ silnego podmiotu pozwoli bardziej elastycznie dostosowywać ofertę polskich producentów do bieżących wymagań rynku, podnosząc tym samym konkurencyjność krajowych firm. Utworzenie, na bazie potencjału obu Grup, mocnego konkurenta dla największych światowych graczy umożliwi rozwój mniejszych rodzimych dostawców produktów i usług dla górnictwa, otwierając im - w drodze kooperacji - szansę na zwiększenie dostępu do zamówień na rynkach zagranicznych. To również szansa na sprawne wykorzystanie potencjału technologiczno-produkcyjnego polskich firm z zaplecza górniczego i energetycznegoˮ - podkreśla Famur w argumentacji dotyczącej zasadności i potrzeby konsolidacji w krajowej branży maszyn górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.