REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
21 kwietnia 2016 15:35 Polska Agencja Prasowa 6.3 tys. odsłon

Górnictwo: audyt w KHW zakończony

Jedną z rekomendacji, które znalazły się we wnioskach z audytu, jest przyspieszenie procesu łączenia kopalń w tzw. kopalnie zespolone. Z obecnych czterech kopalń docelowo miałyby zostać dwie: Mysłowice-Wesoła (na zdjęciu) i Murcki-Staszic, do której miałyby być przyłączone dwa inne zakłady: kopalnia Wieczorek oraz kopalnia Wujek, działająca obecnie w Katowicach i Rudzie Śląskiej
fot: Maciej Dorosiński

Zespół ekspercki, od kilku tygodni badający sytuację Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), zakończył pracę i sporządził raport z audytu. Rekomenduje w nim m.in. łączenie kopalń w większe, efektywne struktury - poinformował PAP kierujący zespołem senator PiS Wojciech Piecha.

- Raport jest gotowy i został przekazany ministrowi energii, który zdecyduje o terminie przedstawienia wniosków opinii publicznej; sądzę, że może to nastąpić w przyszłym tygodniu - powiedział senator, wskazując, że wnioski z audytu powinny być pomocne dla zarządu KHW w realizacji programu naprawczego holdingu.

W spółce trwa konkurs na prezesa zarządu nowej kadencji oraz jego zastępców. W czwartek minął termin zgłaszania kandydatów; na cztery stanowiska w zarządzie zgłoszono w sumie 18 kandydatów; rozmowy z nimi muszą zakończyć się do 18 czerwca. Obecnie holdingiem kieruje Zygmunt Łukaszczyk, b. wojewoda śląski.

Jak powiedział w czwartek PAP senator Piecha, wniosku z audytu pokazują kierunki działania i opisują zaobserwowane przez audytorów zjawiska, jednak szczegółowa analiza oraz realizacja rekomendacji misi być domeną zarządu spółki.

- Wskazujemy w raporcie pewne możliwości, które zarząd powinien zweryfikować, i z których może skorzystać - dodał parlamentarzysta.

Jedną z rekomendacji jest przyspieszenie procesu łączenia kopalń w tzw. kopalnie zespolone. Z obecnych czterech kopalń docelowo miałyby zostać dwie: Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic, do której miałyby być przyłączone dwa inne zakłady: kopalnia Wieczorek oraz kopalnia Wujek, działająca obecnie w Katowicach i Rudzie Śląskiej.

Według audytorów, uproszczenie struktury organizacyjnej i tworzenie kopalń zespolonych może przynieść firmie oszczędności. Zbędny, nieprodukcyjny majątek powinien trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń; tam też część załogi mogłaby skorzystać z dobrowolnych osłon socjalnych - urlopów górniczych i odpraw pieniężnych.

Piecha nie określił, które części kopalń powinny trafić do SRK. Związkowcy z kopalni Śląsk (rudzkiej części kopalni Wujek) informowali niedawno o swoich obawach, że właśnie ten zakład miałby trafić do spółki restrukturyzacyjnej. Zarząd holdingu zapewnił jednak, że takiej decyzji nie ma, a kopalnia pracuje normalnie.

Według senatora, eksperci przyglądający się sytuacji holdingu skupili się w swojej pracy na analizie działania poszczególnych kopalń, zwracając m.in. uwagę na zatrudniane w nich firmy zewnętrzne. Piecha ocenił jednak, że z perspektywy zespołu audytowego trudno jednoznacznie ocenić to zjawisko, ponieważ w wielu przypadkach korzystanie z usług tych firm jest dla kopalń bardziej opłacalne, niż gdyby roboty wykonywała załoga kopalni.

- Trudno wskazywać zarządowi palcem, co powinien zrobić. Z pewnością jest to problem wymagający szczegółowej analizy - wskazał senator.

Audytorzy analizowali też żywotność poszczególnych kopalń holdingu pod kątem dostępności złóż węgla - to jeden z elementów postulowanej polityki inwestycyjnej, służącej przygotowaniu do udostępnienia nowych pokładów.

Zespoły audytowe w trzech spółkach węglowych - oprócz KHW także w Kompanii Węglowej oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej - zostały powołane przez rady nadzorcze tych firm, z inicjatywy ministra energii. Audyt w Kompanii już się zakończył, wkrótce planowane jest zakończenie badania JSW. W skład każdego z zespołów audytowych weszło kilkanaście osób. Członkom zespołów nie przysługują wynagrodzenia za udział w pracach.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (23) pokaż wszystkie
 • KHW Pracownik 24 kwietnia 2016 14:35:31
  Profile Avatar

  Do Jozin. Nie masz racji. W strukturze organizacyjnej nie ma takiego stanowiska jak komputerowiec, a to co opisujesz w zakresie obowiązków maja tzw. Kierownicy Zmiany czyli nadsztygarzy. Czy ktoś sie zastanawia ile kosztuje utrzymanie biura np. takiego Głównego Inżyniera dla którego conajm 3 osoby właśnie tylko piszą te pisemka oczywiście dniówki dołowe a połowa na etatach co najmniej sztygara. Tymi własnie rzeczmi powinien zając zie ZUS, PIP, itd wtedy może to całe górnictwo miałoby jakiś sens

 • lon 24 kwietnia 2016 14:24:01
  Profile Avatar

  Panowie po co się tutaj męczyć jak i tak to nic nie da. Wszyscy dobrze wiedzą jak jest ale nikt z rządzących z tym nic nie zrobi. Na związki nie ma co liczyć wszyscy pamiętają które związki nas zdradziły podczas rozmów nt 14. Dozór i BHP zastrasza ludzi przed głoszeniem wypadków związek S który postawą obecnych członków szmaci dobre imię broni tylko pijaków z dozoru.

 • Kret 23 kwietnia 2016 21:30:11
  Profile Avatar

  A co to ma znaczyc kontrakty dla scianowców w khw.

 • Kret 23 kwietnia 2016 21:27:14
  Profile Avatar

  i co audyt mÓwi na temat kopalni murcki -staszic ruch boŻe dary bo jeŚli nic to wszystko jest jednym wielki bajerem fulasz koleŚ a gsp to co to jest i co odpowiesz na to?

 • obserwator 22 kwietnia 2016 18:06:16
  Profile Avatar

  Koledzy górnicy to wcale nieprawda, że firmy zwiazkowe żerują na KHW S.A., a niektórzy związkowcy czerpią z tego profity co miesiąc zasiadając nawet w kilku radach nadzorczych. Specjalistyczna wiedza w pozyskiwaniu takich środków finansowych pozwoliła także na zasiadanie w zespole dokonującym audyt tak aby pisać tylko dobrze na takie działania.

 • Jozin 22 kwietnia 2016 12:08:46
  Profile Avatar

  W systemie ( aukcje zamowienia umowy itd) to jak ma byc dobrze. Druga sprawa ze ktos te papiery musi koordynowac. Poza tym jestem za tym zeby zwiekszyc odpowiedzialnosc dla ryli za niegospodarnosc i wrecz dewastowanie urzadzen typu pily wiertarki zakretaki pompy przenosne ktore sie niszczy na potege bez zadnej odpowiedzialnosci. Procedura naprawy glupiej pily trwa ponad dwa miesiace (odbiory opy demontaze licytacje az po akceptacje zamowien zapotrzebowan, planow itd).

 • J***n 22 kwietnia 2016 11:54:42
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • ja 22 kwietnia 2016 11:19:11
  Profile Avatar

  Na staszicu juz oszczedzaja heh nagonki i kontrola wczesniejszych wyjazdow,karanie dozoru za zgloszenie pracownika jesli nie byl w temperaturze i nie obchodzi nikogo co robil i jaki byl powod ma byc 7,5h to napewno podniesie wydajnosc Po 6 wyjazd zaczyna sie o13:45, otatni bije blache o 14:10 i gdzie tu 7,5h?dozor siedzi na kopalni po9h, wszystko odbite na rcp wiec sa dowody oj zaczna sie pozwy o wyplate nadgodzin oj zaczna...

 • thx 22 kwietnia 2016 10:39:30
  Profile Avatar

  i co ten audyt pokazał ??? nic,,to juz wszystko wiemy do Panów powyżej widzę ze macie doświadczenie ale nie kłóćcie sie o kosmetykę bo to są znikome koszty,, Pytanie i problem jest prosty Kto odpowiada za sprzedaż węgla ??? Kto jest rozliczany ze sprzedaży tego węgla??? Jakie kompetencje i wiedze mają ludzie którzy ten węgiel sprzedają?? Czemu Ci ludzie nie potrafią sprzedawać tego węgla?? Dlaczego rząd nie pomaga przy sprzedaży tego węgla ??? Odpowiedz jest prosta,,

 • wujek 22 kwietnia 2016 10:30:01
  Profile Avatar

  Najlepsze wydobycie w przeliczeniu na osobe lub tez Dżule/osobe wsrod wszystkich kopaln khw jest na ruchu wujek. Sztygar sekcyjny, a przodowy jedzie kombajnem na scianie , dwoch na tyl, trzech na przod,6 na obsluge przenosnikow i to sie wszystko kula!Wszystko na wariata! Wydobycie na jedna zmiane wynosi ok 2,2tys ton! A to tylko pare osob fedruje plus jakis dwoch elektrykow i dwoch slusarzy. Szolą zjezdza na cala kopalnie na dol okolo 70 osob...Da sie? Da sie!!! JAk sie nie da to bakajcie jaja!

 • khw 22 kwietnia 2016 10:17:19
  Profile Avatar

  Zabrac administracji przywileje. z jakiej racji oni dostaja barborki i 14stki?!! Emerytow wywalic. Zabrac przywileje pracownikom etatowym ( ci co maja 6 zjazdow miesiacu), dyspozytorom. Z jakiej racji mają miesc barborki i 14stki jak oni siedza na powierzchni a są zapisani jako pracownicy dolowi. Jesli mają te 6 zjazdow to niech dostana kartki za 6zjazdow a nie za caly miesiac (np 22). Za duzo jest ludzi w dzialach nie produkcyjnych (TRP, BHP, EZ, EP, IPP itd) prowadzonych jako dolowcow!!!

 • Jozin 22 kwietnia 2016 06:21:57
  Profile Avatar

  Zadaniowej za zbrojenia, likwidacje czy przebudowy, nie maja kontraktow extra, nie mowia na felezunku pracy czy bedzie rolka bo jak nie to dzis nie robia tego czy tamtego. Dlatego zastanow sie chlopie i zamilcz jak nie masz pojecia!! Szczesc Boze.

 • Jozin 22 kwietnia 2016 06:17:28
  Profile Avatar

  W stosunku do planu pte a w zwiazku z tym i wyjasnien w tym zakresie. Powiem tak najlepiej tam gdzie nas nie ma. Oprocz tego dochodzi jeszcze prowadzenie calej dokumentacji pracownicznej ( badania okresowe szkolenia bhp, kursy, dodatki szkodliwe dla pracownikow, szlus przed wyplata. Moglbym tak wymieniac bez konca bo tych papierow jest masa. Zowiscisz praconikom w biurach tylko ze oni nie pracuja po 4 godziny na dole i nie majtaja z dolu opuszczsjac stsnowisko pracy, nie dostaja premii dodatkowe

 • Jozin 22 kwietnia 2016 06:11:06
  Profile Avatar

  Panie Adrianie widze ze pojecie o strukturze procedurach i funkcjonowaniu kopalni to ma Pan znikome. Czy zastanawial sie Pan kto przygotowuje dokumentacje techniczne scian przodkow, dokumentacje likwidacji, zbrojen, plan ruchu? Dodam wiecej. Do tego dochodzi jeszcze sporzadzanie wnioskow pisanie wyjasnien odpowiedzi na pisma zew i wewnetrzne, przygotowywanie opinii na przeszeregowania lub do odznaczen a o zamowieniach na uslugi obce, remonty, rozliczaniu faktur i tworzeniu prognoz kosztowych

 • yhmm 22 kwietnia 2016 05:57:55
  Profile Avatar

  Pan W. Piecha jako kierujący zespołem......

 • maszynista 21 kwietnia 2016 23:11:59
  Profile Avatar

  Adrian, trzeba było nie rzucać kamieniami na szkołę to byś też parzył kawę. Ci zapracowani górnicy, elektrycy, ślusarze etc... co to pracują góra 4 godziny po odjęciu dojścia i wyjścia ze ściany czy przodka niech się wypowiedzą jacy są zmęczeni.

 • damian 21 kwietnia 2016 21:55:44
  Profile Avatar

  Panie Adrian, a zastanowiłeś się pan czy Ci ludzie w biurach są potrzebni? Powiem Panu, że są, bo biurokracja na kopalni jest straszna, a w Holdingu nie ma przyjęć na powierzchnię.

 • Adrian 21 kwietnia 2016 21:18:40
  Profile Avatar

  czy szanowna redakcja może zapytać uczestników audytu czy sprawdzili te dziesiątki niby pracowników znajomych, pisarzy, zaparzaczy kaw, którzy nigdy na dole nie byli..a płacone mają za zjazdy??? prosze zapytać w imieniu górników..Adrian pracownik KHW

 • Adrian 21 kwietnia 2016 21:15:03
  Profile Avatar

  Czemu nie sprawdzili ilu ludzi siedzi na powierzchni i zbija bąki..a płacone mają jak za prace na dole..czemu nikt nie zajmie się pisarzami, zaparzaczkami kaw, tymi darmozjadami ze związków..czemu muszą zwykli uczciwi pracownicy odpowiadać za całą tą mafie??..czy szanowna redakcja może zapytać uczestników tego audytu..czemu tyle osób tam siedzi w biurach ..gra na komputerze, siedzi na necie...a biorą pieniądze za zjazd na dół, barbórki grube i emerytury górnicze na koniec..nie będąc ani razu na dole...czy szanowna redakcja może zapytać o to w imieniu górników?..z góry dziękuję Adrian pracownik KHW

 • gornik 21 kwietnia 2016 20:25:58
  Profile Avatar

  I dalej nam gornikom beda wszystko zabierac a rozdmuchana do granic mozliwosci administracaj dalej bedzie miec przywileje takie same jak dolowi !!! Swiete krowy nie do ruszenia !

 • wieczorek 21 kwietnia 2016 18:15:44
  Profile Avatar

  a kiedy sie CUW zlikwiduje firmy od zwiazkowcow przywileje dla administracji kiedy pazernych emerytow na pysk sie wywali? albo emerytura albo wypad pracuj do 67 sam pokazujesz ze sie da pazerny emerycie!!!!1

 • Mariusz 21 kwietnia 2016 17:19:37
  Profile Avatar

  No to teraz pora na rewolucje w KHW

 • ryl 21 kwietnia 2016 16:12:51
  Profile Avatar

  I kolejny raz ... po Śląsku!

 • BPHEB
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Kolejna śląska kopalnia zapowiada koniec wydobycia
16 lipca 2024
72.5 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]