Rozmowy strony społecznej Kompanii Węglowej z zarządem i reprezentacją Ministerstwa Energii, dotyczące powstania Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęły się z półgodzinnym opóźnieniem. Przed ich oficjalnym startem minister energii Krzysztof Tchórzewski nie krył optymizmu.
- Spotykamy się po masówkach przeprowadzonych w kopalniach. Informacje, które do mnie dotarły jako efekt dyskusji wśród załogi KW wskazują, że załoga identyfikuje się z problemami firmy. Mam nadzieję, że nie tylko uratujemy 100 tys. miejsc pracy, ale i będzie to impuls do dynamicznego rozwoju Śląska - podkreślił.
Minister dodał, iż poprzez głęboką przemianę, która ma miejsce w górnictwie, Śląsk powróci do miana gospodarczego lidera Polski.
Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii powiedział, że część banków, które objęły obligacje Kompanii Węglowej potwierdza gotowość zamiany długu na akcje KW.
- Musimy mieć świadomość, że to jest historyczne porozumienie, bowiem uczestniczą w nim cztery strony: banki, inwestorzy, Komisja Europejska i strona społeczna.
Przedstawiciele strony społecznej pytani o spodziewany efekt dzisiejszych rozmów, przyznali, że na 90 proc. liczą na zawarcie porozumienia.
- Nie wszystkie organizacje związkowe są przekonane do zawarcia porozumienia. Konieczne jest wprowadzenie kosmetycznych zmian w jego treści. Brakuje zapisu, że to porozumienie wejdzie w życie, gdy wszystkie strony (także inwestorzy) się pod nim podpiszą - mówił Dariusz Potyrała, przewodniczący ZZ Górników w Polsce.
Także Marek Mnich z NSZZ Solidarność 80 powiedział, że treść umowy "trzeba dopieścić".
- Przekazaliśmy załodze rzetelnie cały przebieg rozmów oraz wcześniejsze propozycje, które zakładały zdecydowanie większe cięcia. Skończyło się na obecnej propozycji, ale jest kilka rzeczy, które chcemy uszczegółowić.
Bogusław Hutek, przewodniczący kompanijnej Solidarności, określił porozumienie jako kompromis, który wprawdzie nie satysfakcjonuje wszystkich, ale może uratować 100 tys. miejsc pracy na Śląsku.
Przypomnijmy, że podpisanie porozumienia oznacza przede wszystkim wypłatę wynagrodzeń dla załogi, bowiem inwestorzy dokapitalizują spółkę, która nie ma już środków na wynagrodzenia za kwiecień. Pracownicy zachowają też prawo do deputatu węglowego i barbórki.
Na 18 miesięcy zawieszona zostanie natomiast 14. pensja dla załogi. W razie poprawy sytuacji finansowej możliwy jest powrót do wypłaty czternastki.
W projekcie porozumienia znajduje się też zapis o połączeniu od 1 lipca 2016 r. kopalń:
- Ziemowit i Piast
- Rydułtowy, Chwałowice, Jankowice i Marcel
- Bielszowice, Pokój i Halemba.
Sośnica i Bolesław Śmiały będą funkcjonować jako kopalnie samodzielne.
Zakłada się również, że 3800- 4000 pracowników kopalń będzie mogło przejść do SRK, gdzie na zasadzie pełnej dobrowolności uzyskają możliwość skorzystania z instrumentów osłonowych. W porozumieniu zapisano także, że kopalnie będą sukcesywnie rezygnowały z zatrudniania firm obcych. Strona społeczna ma także brać udział w pracach zespołu, który będzie czuwał nad przebiegiem procesu restrukturyzacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jest porozumienie teraz zobaczymy jak dlugo pociągnie PGG skonczy tak samo jak KW i to nie dlugo ciekawe na jak dlugo wystarczy te 2 mld ,a co potem? rydzyk bedzie inwestowac w kopalnie?
w czechach miliarder tez sie juz wycofał ,bo nie zamierza dluzej dokladac do bankrutujacego gornictwa jest artykul wystarczy przeczytac
A co na to kadra , może dajmy jej firmie karbon obsługę szybów na wyłączność wtedy pewnie podpiszą porozumienie , acha jeszcze ochronę dla emerytów
To wszystko cicha prywatyzacja... za niedługo banki odezwą się o swoje i zabiorą nam kolejne części wynagrodzenia... Ani jeden z tych panów nie chce dobrze dla nas górników !
Do admina: Marek Mnich jest przewodniczącym Solidarności 80.
na maj nie ma juz kasy na wynagrodzenia,ludzie na jak dlugo wystarczy te dofinansowanie ? na 3 mc na pol roku i co potem? z takimi ciciami jak zwiazki uzgodnily to marne szanse na cud,tylko 3 kopalnie sa rentowne i te sie powinno trzymac ,reszte zamknac bo pociagną na dno pozostale dobre