Największy światowy konsument węgla - Chiny postanowiły zredukować czas pracy górników w kopalniach z 330 do 276 dni w roku.
Ma to być sposób na walkę z nadpodażą surowca na rynku oraz z zanieczyszczeniem atmosfery nad większymi miastami Chin.
Rząd zdecydował, że zdolności produkcyjne chińskich kopalń państwowych zostaną zmniejszone. Poinformowała o tym w poniedziałek (18 kwietnia) agencja Reutera, cytująca obwieszczenie ze strony internetowej chińskiej administracji państwowej ds. bezpieczeństwa pracy.
Najnowszy ruch chińskich władz następuje po styczniowej decyzji o zamknięciu ok. 4,3 tys. kopalń węgla do 2019 r. (z czego przynajmniej tysiąc zlikwidowanych ma zostać jeszcze w tym roku). Jak przypomina portal mining.com Chiny zawiesiło ponadto wydawanie zezwoleń na budowę nowych zakładów górniczych w ciągu najbliższych 3 lat.
Szacuje się, że nadpodaż węgla w Chinach wynosi obecnie ok. 700 mln t a przerost zatrudnienia w kopalniach węgla obejmuje ok. miliona pracowników.
Przez ostatnich 5 lat Chiny wyeliminowały już 560 mln t wydobycia węgla i doprowadziły do likwidacji 7250 kopalń. Niemniej w dalszym ciągu na koniec 2015 r. działało w Państwie Środka ok. 11 tys. zakładów górnictwa węglowego, o zdolności wydobywczej 5,7 mld t rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.