Najważniejsze komapnie górnicze Kanady poparły propozycję Kanadyjskiego Towarzystwa Górniczego (Mining Association of Canada - MAC), która polega na przyjęciu powszechnie obowiązującej ceny bazowej węgla, którą stosowano by we wszystkich działach gospodarki w Kanadzie.
Rząd w Ottawie popiera pomysł i pracuje nad objęciem wszystkich terytoriów i prowincji krajową regulacją (tzw. pan-Canadian carbon price), która obejmowałaby zarówno opłaty ekologiczne związane z emisją dwutlenku węgla, jak i ceny surowca.
Pierre Gratton, prezydent Towarzystwa Górniczego Kanady, które skupia wszystkie ważne spółki wydobywcze (nie tylko węglowe, ale i ropy naftowej, jak Teck Resources, Suncor Energy, Syncrude) poinformował, że projekt ustanowienia krajowej wyceny bazowej dla węgla korzysta z rowiązań znanych z 16-letnich doświadczeń w redukcji emisji zanieczyszczeń przemysłowych i ich wycenie.
Jak podaje portal mining.com, premier Kanady Justin Trudeau i 13 premierów prowincji uzgodnili przed miesiącem w Vancouver, że w ciągu pół roku opracują najnowszą wersję narodowej strategii enrgetyczno-klimatycznej kraju. Podczas spotkania nie było pełnej jednomyślności, czy Ottawa powinna ustanowić w ramach tej strategii minimalną carbon price.
Niektórzy z szefów rządów lokalnych (jak Saskatchewan) odrzucili pomysł ceny bazowej dla węgla, twierdząc, że rozchwieje ona gospodarkę kraju.
Z kolei Towarzystwo Górnicze, które od 2000 r. zgodnie współpracowało w tworzeniu strategii ochrony klimatu, ma silne argumenty polityczne i powołuje się obecnie na osiągnięcia w poprawie wydajności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych a także na programy wdrożone przez samo Towarzystwo jak i poszczególne kompanie górnicze.
W 2009 r. Kanadyjskie Towarzystwo Górniczej przystąpiło m.in. do programu polityki ochrony przed zmianą klimatu w ramach Międzynardowej Rady Górnictwa i Metalurgii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.