Najwyższa Izba Kontroli opublikowała we wtorek (12 kwietnia) raport o restrukturyzacji PLL LOT. Stwierdza się w nim, że udzielona spółce pomoc publiczna uratowała ją przed upadłością, a wdrożony plan restrukturyzacji przyniósł częściową poprawę sytuacji finansowej narodowego przewoźnika. W ocenie NIK nie ma podstaw do stwierdzenia, że istnienie PLL LOT niczym nie jest zagrożone.
Kontrolą objęto okres od 2012 roku, natomiast w przypadku części zagadnień dotyczących rozliczania wykonania strategii i planów restrukturyzacyjnych oraz kształtowania się sytuacji finansowej Spółki analizowane były także dokumenty i dane z lat 2009-2011. Przypomnijmy, że do PLL LOT trafiło 527 mln zł pomocy publicznej. Realizowany przez LOT od 2013 r. - po uzyskaniu pomocy publicznej - plan restrukturyzacji przyniósł częściową poprawę sytuacji finansowej. Było to skutkiem zarówno realizacji działań restrukturyzacyjnych (np. obniżenia kosztów wynagrodzeń pracowników), jak również odłożenia w czasie części planowanych w planie restrukturyzacji na 2014 r. działań (np. nie zwrócono samolotów Embraer i B737), związanych z koniecznością poniesienia istotnych kosztów. Koszty takie będą musiały być poniesione w kolejnych latach. Uzyskaniu zysku sprzyjały także spadki cen ropy w wysokości nienotowanej od przełomu lat 2008-2009 - podkreśla się w raporcie.
Analiza działalności Spółki w okresie objętym kontrolą wskazuje, że najpoważniejszym problemem przewoźnika jest niewystarczający w stosunku do ponoszonych kosztów poziom przychodów, a w szczególności stale obniżający się poziom wskaźnika osiąganych wpływów przypadających na jednego pasażera.
Izba zwraca uwagę, że udzielenie kolejnej pomocy publicznej nie jest już możliwe, a prowadzone dotychczas próby znalezienia inwestora zainteresowanego zakupem akcji LOT okazały się nieskuteczne, co wynikało zdaniem NIK, w głównej mierze, z niezwykle trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki. Negatywnie oceniono działalność PLL LOT przed uzyskaniem pomocy publicznej. P
W ocenie NIK, przedstawiciele Skarbu Państwa w radzie nadzorczej PLL LOT "powinni byli wymagać przedstawiania również scenariuszy pesymistycznych, które wskazywałyby na konieczne do przeprowadzenia działania restrukturyzacyjne w przypadku uzyskania niższych od zakładanych przychodów lub ponoszenia wyższych kosztów działalnościˮ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co roku dopłacamy do nich,ale tego nikt nie widzi,tu 200mln tu 300mln a co tam niech maja........,drogi biznes flota stara,nic dodac nic ujac