Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, Huta Łabędy w Gliwicach oraz Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie mają zostać skonsolidowane, tworząc podmiot pod nazwą Śląskie Huty Stali - poinformował w czwartek (24 marca) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Nowy podmiot, który powstanie do końca tego roku, ma działać jako holding spółek lub jedna spółka prawa handlowego; docelowo ma trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
- W najbliższych dniach będzie decyzja o łączeniu Łabęd z Pokojem - zapowiedział wiceminister.
W pierwszej kolejności te dwie huty będą miały wspólny zarząd, później nastąpi też połączenie organizacyjne. Tobiszowski podkreślił, że podstawowym parametrem połączenia są analizy dotyczące kształtu i potrzeb rynku.
- Najważniejszy parametr to rynek. Np. mamy dziś duże zapotrzebowanie na rury w Gaz Systemie - to są warte miliardy złotych inwestycje realizowane w Polsce; możemy i powinniśmy na tym rynku się znaleźć (...). Również rozpoczynające inwestycje stocznie dopytują o blachy - tłumaczył Tobiszowski.
Obecnie trwają analizy, służące ustaleniu ostatecznego składu grupy. Niewykluczone, że w jej skład wejdą również inne aktywa hutnicze zlokalizowane w woj. śląskim, co ma poszerzyć ofertę. Opracowywana jest również konstrukcja finansowa tego przedsięwzięcia.
Nowy podmiot będzie zatrudniał ok. 2,5 tys. osób, a jego roczne przychody to ok. 1,5 mld zł. Połączenie sił ma m.in. wzmocnić pozycję polskich producentów wobec zagranicznej konkurencji i doprowadzić do ograniczenia importu, m.in. blach grubych i rur.
Tylko umowy z realizującą wieloletni program inwestycyjny spółką Gaz System mogą przyczynić się do ograniczenia importu wyrobów stalowych o łącznej wartości ponad 400 mln euro. Śląskie Huty Stali mają dostarczać wyroby głównie do przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego i energetyki.
Huta Łabędy należy do katowickiego Węglokoksu (spółki Skarbu Państwa), który ma również większościowy pakiet akcji Huty Pokój; Walcownia Blach Grubych Batory należy do HW Pietrzak Holding SA.
Według Tobiszowskiego, działania konsolidacyjne wpisują się w rządową koncepcję reindustrializacji Śląska i są częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ogłoszonego kilka tygodni temu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
- Powołanie ŚHS może być nowym otwarciem dla Śląska; to wielkie pozytywne wyzwanie i wzmocnienie potencjału regionu - ocenił wiceminister.
Jednym z głównych celów powstania grupy hutniczej na Śląsku ma być koordynacja oraz pobudzenie postępu naukowo-technicznego w hutnictwie, a także prowadzenie wspólnej polityki marketingowej i promocyjnej. Skoordynowane mają być inwestycje oraz prace nad wspólną strategią rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.