Nowelizację, która ma uporządkować obrót materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego, m.in. fajerwerkami, poprawić przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa i zapewnić tym produktom swobodny dostęp do rynku unijnego, uchwalił w piątek (18 marca) Sejm.
Za głosowało 399 posłów, przeciw 37, wstrzymała się jedna osoba.
Chodzi o nowelę ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz niektórych innych ustaw, którą przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Realizuje ona wytyczne dyrektyw 2013/29/UE, 2014/28/UE oraz 2014/58/UE. W wypadku dwóch z nich termin wdrożenia minął w pierwszej połowie zeszłego roku, trzeciej mija w kwietniu tego roku.
Przepisy dotyczą m.in. materiałów wybuchowych używanych w górnictwie, ale także np. petard i fajerwerków.
Nad nowelizacją pracowała w Sejmie komisja gospodarki i rozwoju, która - jak mówił poseł sprawozdawca Marek Sowa (PO) - wprowadziła do rządowej propozycji 27 poprawek, mających charakter doprecyzowujący rozwiązania zaproponowane przez rząd.
Trzy dodatkowe, merytoryczne poprawki dotyczące kar, jakie podczas drugiego czytania projektu zgłosiła Nowoczesna, zyskały negatywną opinię komisji gospodarki i rozwoju i zostały przez Sejm odrzucone.
Przeciw uchwaleniu nowelizacji głosowali posłowe klubu Kukiz 15. Jak uzasadniał przedstawiciel tej partii Bartosz Jóźwiak "jeszcze żadna ustawa ani implementacja nie uratowała życia ludzkiego". Zdaniem Jóźwiaka funkcjonujące już w polskim prawie rozwiązania są wystarczające.
Jednak według autorów nowelizacji, dzięki nowym rozwiązaniom w obrocie pojawią się wyroby pirotechniczne i materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego, spełniające podwyższone wymogi bezpieczeństwa. Oznacza to, że wykorzystywanie tych produktów będzie stwarzać mniejsze niż obecnie zagrożenie dla ich użytkowników, osób postronnych, a także środowiska i mienia. Powinno to prowadzić do zmniejszenia liczby wypadków z użyciem tych produktów.
Nowelizacja doprecyzowuje też obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych, a w przypadku materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, dodatkowo także upoważnionych przedstawicieli producenta, związane z zapewnieniem zgodności tych wyrobów z zasadniczymi wymogami bezpieczeństwa.
Na jednostki notyfikowane nałożono obowiązek oznaczania wyrobów pirotechnicznych numerami rejestracyjnymi i prowadzenia rejestru nadanych numerów rejestracyjnych. Zdaniem autorów, ułatwi to identyfikację i śledzenie wyrobów pirotechnicznych w całym łańcuchu dostaw. W praktyce wszystkie wyroby pirotechniczne wprowadzane do obrotu muszą spełniać stosowne wymagania, mają być prawidłowo oznaczone i muszą mieć odpowiednią dokumentację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.