Środowa (9 marca) sesja na giełdach nowojorskich zakończyła się niewielkimi wzrostami w oczekiwaniu na decyzję EBC, która może obejmować zwiększenie stymulacji monetarnej. Wycenie indeksów giełdowych pomagały rosnące ceny ropy naftowej.
Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia zyskał 0,21 proc. i wyniósł 17 000,36 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,51 proc. i wyniósł 1989,26 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,55 proc. do 4674,38 pkt.
Ze spółek zyskiwały koncerny paliwowe, którym pomagają rosnące ceny ropy naftowej. Tracił natomiast sektor biotechnologiczny.
W oczekiwaniu na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przez większą część sesji osłabiało się euro w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD odbił jednak po południu w okolice 1,1 proc.
W czwartek EBC prawdopodobnie poluzuje politykę monetarną. Na rynku utrzymują się jednak obawy, że skala dodatkowej stymulacji może okazać się rozczarowująca, podobnie jak to było w grudniu, kiedy poprzednia decyzja EBC o modyfikacji stymulacji przełożyła się na czteroprocentowe umocnienie się euro w stosunku do dolara.
Ceny Brent ponownie przekroczyły poziom 40 USD za baryłkę, a notowaniom pomagają doniesienia o możliwości spotkania przedstawicieli producentów surowca. Reprezentanci państw zrzeszonych w OPEC, jak również producenci nie należący do tej organizacji, planują spotkanie w Moskwie 20 marca. Będzie na nim dyskutowany plan zamrożenia poziomów wydobycia - podała agencja informacyjna Al-Sabah powołując się na irackie źródła. Ministerstwo Energii Rosji oświadczyło jednak, że ani data, ani miejsce spotkania nie zostały jeszcze ustalone.
Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z oczekiwaniami wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,88 mln baryłek do 521,86 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,52 mln baryłek do 250,46 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,12 mln baryłek do 162,48 mln baryłek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.