Działające w Jastrzębiu-Zdroju Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze należy do największych tego typu instytucji w Polsce. Powstało z połączenia kilku kopalnianych laboratoriów funkcjonujących z końcem lat 90. w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Obecnie zatrudnia ok. 300 pracowników, głównie pań i jest jednym z największych laboratoriów w kraju. Jego oddziały znajdują się w Dąbrowie Górniczej, Radlinie, Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu i Wałbrzychu.
Na początku swej działalności laboratorium współpracowało wyłącznie z JSW, a swym zakresem usług obejmowało badania węgla, wód i ścieków oraz gazów i pyłów kopalnianych. I choć do dziś badania te stanowią główne źródło przychodów, to JSW jest już tylko w 35 proc. Poza górnictwem jastrzębskie laboratorium świadczy wykonuje analizy dla największych krajowych spółek z branży chemicznej, energetycznej i przemysłu wydobywczego.
Laboratorium zajmuje się obecnie badaniem paliw stałych pozwalających precyzyjnie określić parametry jakościowe paliw stałych (węgla kamiennego, koksu i biomasy energetycznej). Dla czołowych polskich producentów węgla kamiennego Spółka wykonuje rozeznanie geologiczne złoża oraz badania jakościowe sortymentów produkowanego węgla. Badaniami środowiskowymi związanymi z wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne oraz ochrony stanowisk pracy zatrudnionych tam ludzi.
Są to niezmiernie istotne badania, dotyczące w głównej mierze obszaru regulowanego prawnie m. in. wód, ścieków, odpadów, w tym odpadów wydobywczych, emisji pyłowo-gazowej, pomiarów na stanowiskach pracy, a także badaniami zagrożeń naturalnych w górnictwie. Jest to grupa badań składu powietrza kopalnianego, części niepalnych w pyle kopalnianym oraz stałego monitoringu atmosfery kopalnianej pod kątem ryzyka pożarowego. Właściwa i szybka ocena zagrożenia pożarem endogenicznym pozwala na bezpieczne prowadzenie eksploatacji wyrobisk górniczych i jest istotna z punku widzenia bezpieczeństwa pracujących na dole ludzi. Laboratorium posiada również w swych strukturach jednostkę Inspekcyjną świadczącą usługi w zakresie nadzoru nad załadunkiem i rozładunkiem węgla oraz pobierania wszelakich próbek do badań.
- Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem, specjalistycznym sprzętem i znakomitą kadrą, która ma duże szanse ciągłego doskonalenia się na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach. I właśnie ta kadra jest siłą napędową Laboratorium - mówi Wiesława Budziszewska, prezes zarządu CLB-P.
W galerii: Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.