REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
29 lutego 2016 10:57 Portal gospodarka i ludzie : : autor: BE 2.9 tys. odsłon

25 sukcesów według Ministerstwa Środowiska

Konsekwencją aktywności ministra środowiska prof. Jana Szyszki na COP 21 jest organizacja w Polsce dwóch międzynarodowych konferencji z udziałem ministrów z krajów UE i innych państw
fot: ARC

Po stu dniach rządów Prawa i Sprawiedliwości bilans przedstawiała nie tylko premier Beata Szydło. Również poszczególne ministerstwa prezentują najważniejsze działania i osiągnięcia w takich szczegółach, w których z naturalnej przyczyny nie mogła przedstawić premier Szydło.

Ministerstwo Środowiska "w ramach podsumowania pierwszych 100 dni rządu Pani Premier Beaty Szydłoˮ na swojej stronie internetowej prezentuje "główne działania i sukcesy (w skrócie)ˮ.

Oto ich lista*.

"1. Przeprowadzenie bilansu otwarcia w ministerstwie.

2. ASF. Podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu powstrzymanie epidemii ASF w Polsce i polegających na zmniejszeniu populacji dzika w województwie podlaskim do poziomu zaleconego przez ESFA - unijnego urząd bezpieczeństwa żywności.

3. COP 21. Sukces negocjacyjny polskiej delegacji, z ministrem środowiska, prof. Janem Szyszko, na czele, podczas globalnego szczytu klimatycznego COP 21, który odbył się w grudniu 2015 r. w Paryżu. Naszej delegacji udało się przeforsować swe najważniejsze postulaty, a na dodatek stały się one jednymi z głównych punktów porozumienia klimatycznego wieńczącego szczyt. Porozumienia podpisanego przez niemal 200 państw i zgodnie uznawanego za duży sukces.

4. Rezerwa stabilności rynkowej (MSR). Zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości UE unijnej decyzji (przyjętej za zgodą rządu Ewy Kopacz) z października 2014 r., przyspieszającej o dwa lata wprowadzenie tzw. rezerwy stabilności rynkowej w unijnym systemie handlu emisjami EU ETS, który jest głównym narzędziem polityki klimatycznej UE (mającym na celu redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery). Decyzja ta, której cel to doprowadzenie do dużego i szybkiego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, była bardzo niekorzystna dla Polski.

5. Konsekwencją aktywności Ministra Środowiska na COP 21 jest organizacja dwóch międzynarodowych konferencji (z udziałem ministrów z krajów UE i innych państw) poświęconych następującym zagadnieniom:
• Circular Economy - Circular Economy, a chance for sustainable development of rural areas. Konferencja odbędzie się 9-10.05 br., w Tucznie,
• Warsztaty Naukowe - Rola lasów borealnych w bilansie CO2 - metody pomiaru i podstawy prawne. Konferencja odbędzie się w Tucznie w dniach 26-29.04 br.

6. Włączenie się Ministerstwa Środowiska w rządowy "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", zwany planem Morawieckiego. W ślad za globalnym porozumieniem klimatycznym, przyjętym na COP21 w Paryżu, Polska ma ambicje, by stać się liderem w kreowaniu polityki klimatycznej. Ministerstwo zamierza w ramach tego planu pogodzić działania, mające na celu rozwój gospodarczy kraju z ochroną środowiska i zasadami circular economy, działaniami na rzecz ograniczenia smogu, zanieczyszczenia powietrza pyłami oraz doprowadzić do wcielenia w życie koncepcji pod hasłem "Polska wieś samowystarczalna energetycznie".

7. Prowadzenie aktywnej współpracy międzynarodowej. Spotkania ministra środowiska Jana Szyszko z dwoma komisarzami unijnymi (z ich inicjatywy): Miguelem Ariasem Canete (komisarz ds. klimatu i energii) i Karmenu Vella (komisarz ds. środowiska). Spotkania ministra Jana Szyszko z jego odpowiednikami z Niemiec, Holandii, Czech, a także z minister klimatu i energii Wielkiej Brytanii. Część tych spotkań była z inicjatywy polskiej, a część - z inicjatywy wymienionych krajów.

8. Doprowadzenie do zakończenia procesu sądowego NFOŚiGW z Fundacją Lux Veritatis. Państwu groziło w związku z tym procesem wypłacenie 40 mln zł odszkodowania. Jednak dzięki sprawności negocjacyjnej NFOŚiGW udało się zmniejszyć tę kwotę aż o 13,5 mln zł. W wyniku wypowiedzenia umowy z Lux Veritatis (zakończonego procesem sądowym) przez NFOŚiGW, w okresie rządów PO-PSL, doprowadzono do ogromnych strat ekologicznych (tysiące ton wyemitowanych pyłów i innych zanieczyszczeń na skutek opóźnienia realizacji inwestycji Fundacji Lux Veritatis).

9. Zlecenie inwentaryzacji strat przyrodniczych i gospodarczych w Puszczy Białowieskiej (strat powstałych na skutek zaniechań i błędnych decyzji dotyczących puszczy z okresu rządów PO-PSL). Inwentaryzacja trwa.

10. Zorganizowanie międzynarodowej konferencji na temat Puszczy Białowieskiej. Konferencja odbędzie się 12-13 marca br.

11. Zmiana ustawy o lasach - w celu obrony polskiej ziemi leśnej.

12. Nowelizacja prawa łowieckiego - wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

13. Wydanie dyspozycji GDOŚ, RDOŚ i parkom narodowym odnośnie sprawdzenia stanu środowiska przyrodniczego w Polsce.

14. Prowadzenie intensywnych prac, związanych z wydaniem zaległych rozporządzeń, nie wydanych na czas przez poprzedni rząd.

15. Przygotowanie ustawy o powołaniu Polskiej Służby Geologicznej. Powołanie takiej służby ma na celu usprawnienie wydawania decyzji, związanych z poszukiwaniem i wydobyciem surowców, m.in. gazu łupkowego.

16. Zgłoszenie kilkudziesięciu poprawek do prawa geologicznego, mających na celu obniżenie ryzyka dla inwestorów (związanego z poszukiwaniem i wydobywaniem surowców, m.in. gazu łupkowego) z jednoczesnym zabezpieczeniem interesu Skarbu Państwa.

17. Opracowanie zrębów polityki surowcowej państwa (takiego dokumentu po 1989 r. w Polsce nie było).

18. Przegląd i porządkowanie spraw związanych z błędnym wydawaniem koncesji (w okresie rządów PO-PSL), zażegnywanie sporów wynikłych z tych błędów.

19. Przygotowanie projektu ustawy o odpadach, którego uchwalenie pozwoli na wdrożenie systemu walki z szarą strefą w gospodarce odpadami.

20. Opracowanie projektu reformy Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, która ma na celu wzmocnienie i zwiększenie skuteczności tej instytucji.

21. In-house. Zgłoszenie poprawek do nowelizowanej obecnie ustawy o zamówieniach publicznych, dzięki którym samorządy będą mogły bez przetargu zlecać wywóz odpadów, ich recykling (przetwarzanie) i składowanie własnym firmom (to rozwiązanie, stosowane w wielu krajach unijnych, m.in. w Niemczech, określa się mianem in-house). Samorządy walczą o wprowadzenie takiego - uzasadnionego z wielu względów - rozwiązania już od kilku lat.

22. Uproszczenie prawa wodnego, m.in. w zakresie budowy kąpielisk i pomostów. Przygotowanie projektu nowelizacji ustawy Prawo wodne (został on już uchwalony przez Sejm), mającego na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy 2013/39/WE. Polska miała na to czas do 14 września 2015 r., ale poprzedni rząd (PO-PSL) nie dotrzymał tego terminu, za co groziły Polsce kary finansowe i utrata dotacji unijnych. Nie był to jedyny tego typu przypadek.

23. Przygotowanie projektu ustawy prawo wodne - reforma gospodarki wodnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa związanego z wodą i spełnienia warunków dostosowania prawa do prawa unijnego. M.in. w zakresie dyrektywy azotanowej i zasady zwrotu kosztów usług wodnych. To tzw. warunki ex ante, bez których spełnienia Polsce groziłby zwrot już wydanych dotacji unijnych na ten cel i niemożność uruchomienia środków unijnych w tym zakresie na lata 2014-2020.

24. Przeprowadzenie audytu budowy dużych inwestycji związanych z gospodarką wodną: Świnna Poręba, Malczyce, Zbiornik Racibórz, a także podjęcie związanych z nimi działań naprawczych.

25. Przygotowanie projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska (uchwalonej w grudniu przez Sejm) w celu odroczenia gminom konieczności płacenia podwyższonych opłat za korzystanie ze środowiska. Chodzi o te gminy, które nie zdążyły dostosować się na czas do unijnych wymogów związanych z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków i grożą im za to bardzo wysokie kary finansowe".

* Lista zacytowana jest w wersji oryginalnej.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (2) pokaż wszystkie
  • luzik 29 lutego 2016 17:54:20
    Profile Avatar

    złodzieje - niech przedstawia papiery na geotermie Rydzykowa i wyniki odwiertow tylko te prawdziwe a nie "oficjalne", bo tym co wiercili otwory i robili badania kazali papiery podpisać ze nic nie ujawnią !!!

  • realista 29 lutego 2016 11:59:38
    Profile Avatar

    Z kolei do klęsk zaliczyłbym niewyrąbanie w te sto dni Puszczy Białowieskiej oraz Kampinoskiej. Ale przed nami następne 100 dni pana ministra i duże pole do popisu.

  • XVZZD
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ruszyły poważne zmiany kadrowe w oddziałach PGG
31 grudnia 2024
26.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]