W piątek, 26 lutego, zakończyła się jubileuszowa 25. edycja Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Choć na pełne podsumowanie tego wydarzenia będzie jeszcze czas, warto zebrać kilka faktów towarzyszących konferencji.
Podczas SEP wygłoszono ponad 220 referatów zgrupowanych w 23 sesjach, i jak wskazuje ojciec chrzestny Szkoły, dr. Jerzy Kicki, pod tym względem była to konferencja najpotężniejsza od 25 lat. W wystąpieniach powracano do techniki i technologii kotwienia wyrobisk, efektywności działalności kopalń, bezpieczeństwa pracy czy interakcji branży z otoczeniem. O wyjątkową oprawę artystyczną gali konkursowej, zorganizowanej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zadbał znakomity polski pianista Szymon Nehring.
Jankowice bezpieczną kopalnią
Podczas gali SEP ogłoszone zostały wyniki konkursu Bezpieczna Kopalnia. Za najbezpieczniejszą w 2015 r. uznano kopalnię Jankowice. Warto dodać, że w ponad 20-letniej historii konkursu Jankowice otrzymywały ten tytuł najczęściej. Drugie miejsce ex aequo zajęły kopalnie Brzeszcze i Bolesław Śmiały. Natomiast miejsce trzecie (także ex aequo) Pokój i Chwałowice. Jury przyznało dwa wyróżnienia, które trafią do ZG Siltech i Eko Plus. W kategorii kopalń rud miedzi nagrody nie przyznano. Konkurs organizowany jest przez Wyższy Urząd Górniczy, Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego oraz SEP.
Bogdanka najczęściej najlepsza
Podczas XXV SEP nie rozstrzygnięto konkursu Kopalnia Roku 2015 r. Dr Jerzy Kicki argumentuje, że kapitule nie udało się pozyskać wiarygodnych danych. W historii tego konkursu tytuł najlepszej kopalni najczęściej otrzymywała Bogdanka.
Sukces roku
W konkursie Górniczy Sukces Roku, organizowanym od siedmiu lat przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową i SEP, Osobowością Roku został prof. dr hab. inż. Wacław Trutwin. Nagrodę przyznano za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa. W kategorii Innowacyjność kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody, które otrzymały: Instytut Techniki Górniczej KOMAG wraz z Kopex Machinery oraz Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing. Wyróżnieniem uhonorowano Elgór+Hansen oraz kopalnię Bielszowice. W kategorii Ekologia zwycięzcą został Elektrometal, a wyróżnienie przyznano Głównemu Instytutowi Górnictwa. Dodatkowo na wniosek kapituły GIPH przyznała nagrodę specjalną za wieloletnią działalność na rzecz promocji polskiego górnictwa podziemnego, a także kształtowania jego dobrego wizerunku. Otrzymał ją dr Jerzy Kicki.
Triumf Politechnik
Tegoroczny studencki Turniej Wiedzy Górniczej wygrał Marcin Smołka - student Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Kolejne miejsca na podium zajęli: Damian Łopusiński i Łukasz Siemiński z Politechniki Wrocławskiej. Do rywalizacji stanęło 26 studentów reprezentujących osiem krajów: Niemcy, Węgry, Czechy, Bułgarię, Serbię, Chorwację, Ukrainę i Polskę.
- Pytania były podchwytliwe, bowiem doszliśmy do wniosku, ze "mining w języku angielskim oznacza nie tylko górnictwo, ale także myślenie - stwierdził podczas wręczenia nagród dr Jacek Korski.
Aktywni uczestnicy
Z okazji XXV-lecia SEP organizatorzy podsumowali też aktywność uczestników konferencji na przestrzeni minionych lat. Okazało się, że cztery osoby nie opuściły ani jednej edycji Szkoły. W grupie tej są: Andrzej Katulski z KGHM, Anton Sroka z IGSMiE PAN, Antoni Jakubow i Mieczysław Lubryka z JSW. Wśród osób, które przygotowały i wygłosiły najwięcej referatów w historii SEP znaleźli się natomiast: Andrzej Tor, wiceprezes Kompanii Węglowej, prof. Nikodem Szlazak z AGH i Volodimir Bondarenko z uniwersytetu w Dniepropietrowsku. Wyróżnienie za merytoryczne przygotowanie do tegorocznej SEP otrzymała kopalnia Marcel.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gdzie można zobaczyć referat przygotowany przez KWK MARCEL ??
Kolejne spotkanie towarzyskie, połączone jak zwykle z t. zw. biciem piany, bo do upadającej branży niestety nic konkretnego nie wnosi.