Imponujący, nowoczesny, oszczędny i świetnie skonsultowany ze społecznością lokalną projekt nowej kopalni węgla kamiennego w Polsce przedstawił w czwartek (18 lutego) na konferencji "200 lat państwowego górnictwaw Polsce" w Kielcach Bogusław Chrószcz z Grupy Kopex.
Kopalnia Kopeksu na złożu węgla Oświęcim-Polanka 1 w małopolskiej gminie Przeciszów ma według planów wydobywać już nawet od 2018 r. docelowo od 3 do 4 mln t węgla rocznie dla energetyki i ciepłownictwa. Zatrudniać ma 1300 górników. Zbuduje ją w trybie projektowym spółka Kopex-Ex-Coal z siedzibą w Przeciszowie.
2,30 zł od tony węgla dla gminy
- Zakładamy bardzo znaczny wzrost zamożności w tej gminie, stanie się ona jedną z bogatszych w regionie, ponieważ z każdej tony otrzymywać będzie 2,30 zł w opłatach i podatkach lokalnych, z czego 60 proc. pozostanie na miejscu - mówił Bogusław Chrószcz.
Ogromne wrażenie zrobiła na uczestnikach konferencji projekcja filmu animowanego, który obrazuje przemianę Przeciszowa na powierzchni gminy oraz pod ziemią w związku z górniczą inwestycją.
- Nie jest to projekt "dywanowy", który robimy sobie w tajemnicy, ukrywając informacje - prelegent podkreślił znaczenie bieżących i ciągłych konsultacji ze środowiskiem lokalnym. Zachęcał też do zapoznania się z detalami projektu na specjalnej stronie internetowej www.kopalniaprzeciszow.pl.
Brak metanu i... wieży szybowej
26 odwiertów potwierdziło z całą pewnością występowanie pod Przeciszowem wysokokalorycznego węgla energetycznego i całkowity brak zagrożeń metanowych. Zasoby geologiczne węgla wynoszą 424 mln ton.
- Będzie to kopalnia bez tradycyjnego szybu. Złoże zostanie udostępnione nowoczesną metodą TBM, znaną np. z budowy metra warszawskiego - zaznaczył przedstawiciel Kopeksu.
Tunele pod ziemię jak w metrze
Drążenie trzech upadowych o łącznej długości 5 km i nachyleniu 9-12 stopni ma przebiegać błyskawicznie, z prędkością 10 m na dobę. Tunele o średnicy ok. 7 m automatycznie zostaną obudowane wodoszczelnymi, betonowymi kręgami, z półwieczną gwarancją trwałości. Obszar górniczy na obwodzie Przeciszowa zostanie zabezpieczony filarem ochronnym. Projektanci pomyśleli nawet o wysokości zabudowań kopalni, które będą praktycznie niewidoczne podczas przejazdu przez miejscowość, niższe od najwyższego punktu w gminie, tzn. wieży kościelnej.
Plusy, bo to nie Górny Śląsk
- Wśród ewidentnych plusów projektu, które przesądzają o jego ekonomiczności, trzeba wymienić niższe niż na Górnym Śląsku zurbanizowanie terenu, brak zagrożeń naturalnych i dostępność infrastruktury kolejowej do transportu całej produkcji kopalni - tłumaczył Bogusław Chrószcz.
Proces wydobycia i wywózki urobku do bocznicy kolejowej w bezpośredniej bliskości zakładu górniczego ma być w wysokim stopniu zautomatyzowany. Na dole pracować będą maszyny i urządzenia Kopeksu, natomiast tunele wydrążone zostaną w technologii jednego z liderów w zakresie Tunnel Boring Machine z Niemiec, USA lub Chin.
Film animowany o kopalni Przeciszów zaprezentowany podczas konferencji w Kielcach (źródło: www.kopalniaprzeciszow.pl):
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.