Fakt, że górnictwo to już od wielu lat nie tylko kilof i łopata, nikogo chyba nie dziwi. Nowe technologie, elektronika, komputery na stałe wpisały się właściwie w całe funkcjonowanie branży, od administracji po wydobycie. Swoje sposoby na poprawę efektywności i bezpieczeństwa przedsiębiorcom od dawna dostarcza m.in. Instytut Techniki Górniczej Komag.
- W Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii już od ponad 10 lat opracowywane są innowacyjne rozwiązania, wspomagające wszystkie etapy cyklu życia maszyn górniczych, od opracowywania nowoczesnych metod wspomagających projektantów na etapie tworzenia nowych koncepcji rozwiązań konstrukcyjnych, do wspomagania bezpiecznego użytkowania w miejscu pracy - wyjaśnia kierownik laboratorium dr inż. Dariusz Michalak. Podkreśla on, że czasy, kiedy maszyny górnicze były prostymi rozwiązaniami mechanicznymi, dawno minęły, a aktualnie stosowane rozwiązania to złożone systemy mechatroniczne.
- Obserwując na przestrzeni lat rozwój materiałów, które dostarczane są użytkownikowi razem z maszyną, można powiedzieć, że niewiele się zmieniło. Powszechnie znana DTR-ka to już dzisiaj instrukcja obsługi, często dostarczana w postaci elektronicznej. W ITG Komag definiujemy elektroniczną instrukcję obsługi jako zestaw interaktywnych procedur obsługi, animacji prezentujących w formie graficznej czynności montażu, demontażu, sposób realizacji przeglądów oraz zestaw wykazów części przypisanych do poszczególnych zespołów maszyny - tłumaczy.
Instrukcje to jednak nie wszystko. W laboratorium Komag powstają też rozwiązania mające przygotować pracowników na sytuacje - delikatnie mówiąc - niestandardowe.
- Nabywanie umiejętności odbywa się zarówno poprzez odpowiednie przygotowanie teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne, np. w sztolniach szkoleniowych. Jednak nie każdy rodzaj czynności możemy zasymulować w sztolni. Standardowe sposoby postępowania są w pełni zawarte w programach szkoleniowych na poszczególne stanowiska, jednak nie zawsze istnieje możliwość przećwiczenia zachowania w sytuacji awaryjnej. Tutaj z pomocą przychodzą nam rozwiązania znane jako serious games, czyli gry szkoleniowe lub gry poważne. Są to rozwiązania szkoleniowe, najczęściej opracowanie w postaci gier realizowanych w technice 3D (z odwzorowaniem miejsca pracy w postaci trójwymiarowych modeli) - objaśnia kierownik laboratorium.
W rozwiązaniach tych szczególny nacisk położono na odwzorowanie rzeczywistych czynności obsługi.
- Możemy także bezkarnie łamać przepisy i obserwować skutki takiego działania. Rozwiązania opracowane w ramach prac badawczych testowane były w wybranych kopalniach KW SA i spotkały się z pozytywnym odbiorem szkolonych - podsumowuje dr Michalak.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.