Gaz-System podpisał umowę na budowę 14-kilometrowego odcinka gazociągu Czeszów-Wierzchowice. Prace budowlane wykona PGNiG Technologie S.A., a wartość kontraktu to niemal 50 mln zł.
Gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice o średnicy 1000 mm, wraz z pozostałymi gazociągami, które powstały na Dolnym Śląsku, umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z krajów Unii Europejskiej i stanowić będzie element gazowego Korytarza Północ-Południe - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka spółki Gaz-System Małgorzata Polkowska.
Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice ma kosztować niemal 50 mln zł i będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2016 r.
Program rozbudowy i modernizacji gazociągów na Dolnym Śląsku jest jednym ze strategicznych projektów realizowanych przez spółkę Gaz-System, którego celem jest zwiększenie możliwości importu gazu z kierunku zachodniego od około 0,9 mld metrów sześciennych na rok do około 1,5 mld metrów sześciennych na rok w pierwszym etapie. Ma to uniezależnić polski system gazowy od dostaw surowca ze wschodu.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.
W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.
W latach 2009 - 2015 Gaz-System wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.