Amerykańscy naukowcy szukają efektywnej ekonomicznie metody pozyskania pierwiastków ziem rzadkich z węgla. Uzyskano już koncentrat, który czeka na rafinację w zakładach chemicznych Molycorp Mountain Pass na Pustyni Mojave w Kalifornii.
Grupa badaczy z uniwersytetu Penn State w rządowym programie Departamentu Energii USA opracowała metody ekstrakcji pierwiastków ziem rzadkich z dwóch półproduktów węglowych w procesie wymiany jonowej.
Nowa technologia może stać się wyzwaniem dla dominacji Chińczyków na rynku produkcji tych pierwiastków. Jest bowiem nie tylko opłacalna kosztowo, ale też przyjazna dla środowiska - pisze portal mining.com.
- Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że PZR występują w złożach węgla i innych surowców - mówi Sarma Pisupati, profesor inżynierii energetycznej i minerałów na uniwersytecie Penn State. - Jednak dotąd pozyskanie ich ze złóż było zbyt kosztowne a popyt również nie przedstawiał się w przeszłości imponująco.
Nowa technologia jest bezpieczna dla środowiska. Zespół badaczy twierdzi, że do sukcesu doprowadziło całkiem świeże spojrzenie na węgiel, który obficie występuje w USA.
Odkrycia naukowe mogą być tym, na co czeka przemysł, szczególnie po ogłoszeniu przez administrację Obamy trzyletniego moratorium na udzielanie koncensji wydobywczych na węgiel ze złóż publicznych.
Badacze będą doskonalić metodę ekstrakcji PZR z węgla w procesie wymiany jonowej, wykorzystując urobek z Zagłębia Północne Appalachy. Proces polega na nawadnianiu węgla roztworem, który uwalnia PZR. Zespół współpracuje obecnie z kilkoma kopalniami w Pensylwanii, aby przetestować metodę na skalę komercyjną.
Pierwiastki Ziem Rzadkich mają kluczowe znaczenie dla wojska i w systemach komunikacji, dlatego też rząd przeznacza 20 mln dol. na program ich pozyskania z amerykańskiego węgla. Poprzednio sprawdzano metodę "prażenia" węgla, która pochłania jednak sporo energii i prowadzi do powstania stężonych kwaśnych związków chemicznych. Wymiana jonowa - niskoenergochłonna okazała się jednak dużo lepsza - twierdzą naukowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.