Jak informowalismy w portalu górniczym nettg.pl, w piątek (5 lutego) w Warszawie trwają trójstronne rozmowy przedstawicieli rządu, pracodawców i strony związkowej ws. sytuacji w górnictwie. Związki górnicze oczekują programu, który pozwoli wyjść branży z kryzysu.
Piątkowe rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbywają się w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.
- Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.
Jednak, jak podkreślił, poprawa sytuacji w branży nie może się odbyć "poprzez kieszenie górników". Pytany o wypłatę tzw. czternastek Czerkawski powiedział, że "wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".
Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski nie ukrywał w rozmowie z dziennikarzami, że piątkowe rozmowy są dość trudne. Zwrócił uwagę, że to pierwsze od trzech lat rozmowy w ramach zespołu trójstronnego. Jak powiedział, "dzisiaj dominują sprawy bieżące, które bolą wszystkich".
- Firmy mają trudności. Atmosfera jest trudna - zaznaczył.
Szef resortu energii powiedział, że zasadniczym celem rozmów jest wypracowanie strategii dla górnictwa do 2025 r. i przygotowanie ustawy górniczej do 2025 r. Zwrócił uwagę, że jest to niezbędne ze względu na fakt, że obecnie obowiązujące przepisy zarówno polskie, jak i unijne wygasają w 2018 r.
Tchórzewski powiedział też, że istotną sprawą jest powstanie Polskiej Grupy Górniczej.
- I tu musimy przedstawić budżet spinający się na zero do końca 2017 roku. W innym przypadku środków finansowych na to, by poprawić inwestycje, nie będzie - ocenił.
Minister powiedział, że sytuacja spółek górniczych jest zróżnicowana i każdą z nich obowiązuje inny plan naprawczy. Dodał jednak, że szczegóły tych planów nie są "do przekazania", bowiem trwają negocjacje z jednej strony z potencjalnymi inwestorami, a z drugiej zaś ze stroną społeczną. Na pytanie, czy odbędą się masówki w Kompanii Węglowej, Tchórzewski powiedział, że w ramach Komisji Trójstronnej nie było o tym mowy.
Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) otrzymają nagrodę roczną - tzw. czternastą pensję - w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca - zdecydował zarząd holdingu. Decyzję podjęto wobec braku porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi.
Zgodnie z Holdingowym Układem Zbiorowym Pracy, nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego. Jednak dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w jednym miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną, na którą potrzeba w KHW ok. 80 mln zł. Podobny wysiłek finansowy konieczny był w grudniu, kiedy górnicy oprócz bieżącej pensji otrzymali również nagrodę barbórkową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sosdzich, daruj sobie tą ironie.
kiedy 14-tka na sośnicy wypłacą ? my harujemy jak woły. kopalnia ma chwilę słabości.