Koniec ze starymi piecami i paleniem w nich odpadami oraz węglem najpodlejszej jakości? Samorząd województwa śląskiego przygotowuje odpowiedni akt prawa miejscowego, ale na Śląsku na pewno nie będzie on tak radykalny, jak w Krakowie. Przeciwnie - zyskają nabywcy nowoczesnych kotłów węglowych. Bać mają się truciciele...
Prawo do uchwalenia nowych przepisów do walki ze smogiem daje samorządom tzw. ustawa antysmogowa, czyli nowelizacja Prawa o ochronie środowiska z września 2015 r. W Polsce prym wiedzie Kraków, gdzie radni w styczniu postanowili zlikwidować od 2019 r. 24 tys. pieców węglowych i zakazać palenia węglem, a nawet drewnem w kominkach. Ich śladem ruszyły Legnica i Wrocław, które przymierzają się do zakazów na opał węglowy.
Podobna jest inicjatywa marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, który w grudniu rozesłał do 160 gmin w regionie ankietę, w której pyta samorządowców o akceptowalne sposoby walki ze smogiem. Czy oznacza to, że władze województwa obierają antywęglowy kurs?
- Nic podobnego! - stanowczo zaprzecza Witold Trólka, rzecznik marszałka, przypominając, że województwo śląskie jako pierwsze w Polsce jesienią zeszłego roku postanowiło dopłacać do wymiany niskosprawnych kotłów węglowych CO na retortowe, niskoemisyjne, IV i V generacji również na węgiel.
Dopłaty przeforsował samorząd wojewódzki w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wbrew twardemu stanowisku Komisji Europejskiej, która sprzeciwiła się dotacjom do palenisk węglowych.
Wojciech Saługa mówił wtedy:
- Unia nie dostrzega, iż Śląskie na węglu stoi. Nie możemy na Śląsku mówić, że węgiel jest passé i że go eliminujemy, bo koszty ogrzewania węglem są wciąż najniższe z możliwych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.