Najlepsza ponadgimnazjalna szkoła techniczna w Polsce znajduje się w Kleszczowie. Tamtejsze Technikum Nowoczesnych Technologii, działające w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, osiągnęło sukces m.in. dzięki inwestycjom w laboratoria i pomoce naukowe. Ich przeprowadzenie było możliwe także dzięki podatkom, które do gminnego budżetu wpłaca miejscowa Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.
W tegorocznej edycji rankingu analizowane były wyniki 2167 liceów ogólnokształcących i 1817 techników. W ten sposób wyłoniono 500 najlepszych polskich liceów i 300 techników.
- To dla nas wielki sukces. Na duże możliwości rozwojowe gminy Kleszczów wpływa bardzo wielu podatników, wśród których największym jest spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tworzeniem planów rozwoju gmin i miast zajmują się przede wszystkim władze samorządowe. Oczywiste jest to, że ze względu na wielkość terenów zajmowanych przez odkrywkową kopalnię węgla na terenie naszej gminy przebieg niektórych inwestycji gminnych uzgadniany jest we współpracy z kopalnią - przyznaje Jerzy Strachocki, rzecznik kleszczowskiego urzędu gminy.
Zastrzega jednak, że szkoła nie kształci uczniów na potrzeby górnictwa, ani nie korzysta z bezpośredniego wsparcia kopalni. Absolwenci mają zatem wolną rękę w wyborze pracodawcy. Wielu liczy w przyszłości na pracę w kopalni, lecz priorytetem jest nauka. Od trzech lat prawie wszyscy maturzyści z technikum rozpoczęli studia wyższe.
- Zawód mechatronik nie jest ściśle związany z górnictwem, raczej z informatyką, elektryką i elektroniką. Nasi uczniowie odbywają praktyki w elektrowni Bełchatów. W tym roku szkolnym planujemy podjąć podobną współpracę z kopalnią Bełchatów - przyznaje Agnieszka Nagoda-Gębicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, podkreślając jednocześnie, że sukces szkoły to przede wszystkim efekt systematycznej pracy uczniów i nauczycieli.
- Doskonale wyposażone pracownie to jedno, a chęci do nauki i wysokie kwalifikacje naszych pedagogów to osobna kwestia - zaznacza.
Inicjatorem powołania do życia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, w skład którego wchodzą Technikum Nowoczesnych Technologii oraz Liceum Ogólnokształcące, była naturalnie gmina. To ona sfinansowała budowę siedziby obu tych szkół. Mieszczą się one w nowoczesnym kompleksie dydaktyczno-sportowym Solpark Kleszczów. W jego skład wchodzą obiekty rekreacyjno-sportowe, pływalnia i baseny rekreacyjne, siłownie, hala sportowa i boisko ze sztuczną podgrzewaną murawą, biblioteka, sala audytoryjna, sale konferencyjne oraz internat i hotel. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 200 mln zł. Wkładem gminy jest coroczne dofinansowywanie szkół znacznie powyżej przyznawanej gminie subwencji oświatowej.
- Samorząd uznał, że powstanie takich szkół to jeden z elementów budowania gminy wyróżniającej się wysoką jakością życia, a taką gminą pragniemy być - wyjaśnia Jerzy Strachocki.
I wszystko wskazuje na to, że górniczemu Kleszczowowi plan ten się udaje.
- Ważne jest to, że nasze technikum okazało się najlepsze także w rankingu maturalnym i w rankingu, który oceniał wyniki egzaminu zawodowego. Do tych sukcesów przyczyniła się na pewno współpraca z Politechniką Łódzką, a także wsparcie udzielane stale z budżetu gminy. Najlepsi uczniowie technikum - nawet jeśli nie są mieszkańcami gminy Kleszczów - otrzymują gminne stypendia. Uważamy bowiem, że sukcesy odnoszone przez nich w konkursach i olimpiadach, a także sukcesy ich szkoły to dodatkowa, ważna promocja dla gminy Kleszczów - podsumowuje wójt Sławomir Chojnowski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.