Do końca lutego tego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) chce sfinalizować przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) szybu Poniatowski, należącego do katowickiej kopalni Wieczorek. Przekazanie szybu do SRK ma dać holdingowi oszczędności.
- To jeden z pięciu szybów 190-letniej kopalni Wieczorek, który nie pełni już funkcji związanych bezpośrednio z wydobyciem węgla. Przekazanie tego majątku do SRK przełoży się na zmniejszenie kosztów działania kopalni - wyjaśnił w poniedziałek PAP rzecznik holdingu Wojciech Jaros.
Koszt utrzymania jednego szybu wynosi kilka milionów złotych rocznie.
KHW realizuje program naprawczy, w ramach którego m.in. pozbywa się zbędnego i przynoszącego straty majątku. W maju zeszłego roku holding podpisał umowę przekazania SRK znacznej części dawnej kopalni Mysłowice (po odłączeniu jej od perspektywicznego zakładu Wesoła), a w czerwcu - umowę przekazania przynoszącego wielomilionowe straty tzw. ruchu Boże Dary, należącego do kopalni Murcki-Staszic.
Wraz z majątkiem SRK przejęła też pracowników przekazywanych zakładów - w sumie ponad 1,2 tys. osób. Również przekazanie szybu Poniatowski będzie wiązało się z przejściem do spółki restrukturyzacyjnej grupy pracowników - prawdopodobnie będzie to kilkadziesiąt osób.
Szyb Poniatowski (historycznie Nickisch) to jeden z pięciu szybów katowickiej kopalni Wieczorek (pozostałe to: Pułaski, Roździeński, Giszowiec i Wschodni). Znajduje się naprzeciw dyrekcji kopalni, na skraju zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec.
Wydobycie węgla w rejonie szybu Poniatowski zakończyło się kilka lat temu. Obecnie wykorzystuje się go jako szyb wentylacyjny (tzw. wdechowy) - i tę funkcję będzie pełnił nadal. Ponadto służy do transportu ludzi i materiałów w tym rejonie peryferyjnym.
Kopalnia Wieczorek, w której kończy się węgiel, zbliża się do końcowego okresu działalności. Według wcześniejszych informacji, wydobycie tam ma być prowadzone do 2020 r. Od 2017-2018 r. ma zacząć się proces likwidacji zakładu przeróbczego Wieczorka i odstawianie urobku pod ziemią do pobliskiej kopalni Staszic.
Przekazywanie zbędnej infrastruktury do SRK to element działań naprawczych wdrażanych przez spółki węglowe, wśród nich KHW.
Przedstawiciele holdingu szacują, że widoczne w tym roku efekty programu naprawczego to zmniejszenie kosztów o 540 mln zł w stosunku do roku 2014. Realizując program spółka optymalizowała koszty, zatrudnienie, majątek i wydobycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
kiedy khw placi 14