Nowe Brzeszcze Grupa Tauron oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarły w czwartek (31 grudnia) umowę sprzedaży części Zakładu Górniczego w Brzeszczach - poinformowały służby prasowe Grupy. W efekcie w Tauronie funkcjonują obecnie trzy kopalnie.
Przedmiotem umowy jest nabycie przez spółkę Nowe Brzeszcze Grupa Tauron części zakładu górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do wydobycia, produkcji i zbywania węgla oraz metanu. Przedwstępna warunkowa umowa nabycia tych aktywów zawarta została 19 października 2015 r. Ustalono wtedy, że Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł i że znajdą się one do końca 2015 r. - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji, co już nastąpiło - w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.
- Naszym celem jest kontynuowanie dotychczasowej działalności prowadzonej w przejmowanej części kopalni Brzeszcze, a także przeprowadzenie w zakładzie niezbędnych inwestycji poprawiających jego efektywność - mówi Łukasz Brzózka, prezes zarządu spółek Tauron Wydobycie oraz Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostaną również podjęte działania, które doprowadzą do włączenia Brzeszcz do spółki Tauron Wydobycie, do której należą obecnie Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.
Ze względu na konieczność prawidłowego i bezkolizyjnego prowadzenia działalności w kopalni partnerzy określili w odrębnej umowie zasady wzajemnej współpracy po transakcji, w tym m.in. zasady świadczenia usług w zakresie wentylacji zakładu górniczego w Brzeszczach.
W dniu zawarcia umowy ok. 1500 pracowników kopalni Brzeszcze przeszło do nowego pracodawcy. Warunki przejścia załogi zakładu oraz kluczowe kwestie dotyczące zatrudnienia ustalone zostały 19 października w porozumieniu zarządu spółki celowej z organizacjami związkowymi z Brzeszcz.
Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze - uwzględniając zakładaną produkcję energii - zakłady wydobywcze Grupy Tauron w prawie 70 proc. będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Do tej pory wskaźnik ten wynosił ok. 40 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
nie wygodna prawda że usunięty?
Gratulacje dla Solidarności za przeprowadzenie tego procesu .
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wy jesteście niepoważni ludzie wy chcecie 14-ste pensje, itp. przynosząc same straty, ogarnijcie się. Cieszcie się, że macie wypłatę i Barbórkę. Jakby was PO wystawiło swego czasu na giełdę już by Was nie było!! Patrzcie na JSW ile pracownicy poświęcili, żeby utrzymać miejsca pracy i uratować Was padającą Kompanie.
Jak powalczysz to są wyniki, szkoda stoczni i innych zakładów. Malkontentom dziękuje mam 32 lata i moja firma utrzymuje się w 15% z zamówień usług górniczych.
brzeszcze to piewsza kopalnia ktora wychodzi z srk pozostałe kopalnie do tej pory tylko likwidowała
wiecie coś o 14pensji od SRK
Ja chcialbym dzisiaj zlozyc serdeczne zyczenia z okazji Nowego Roku pomyslodawcy tego procesu. Wszysrkiego najlepszego panie Prezesie. Udalo sie