Podczas Biesiady Barbórkowej zorganizowanej przez Węglokoks Kraj w bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark" zaprezentowano między innymi korporacyjny kalendarz wizerunkowy na rok 2016.
Od strony edytorskiej wydawnictwo to składa się z 13 plansz formatu B2, a poświęcono je przypomnieniu postaci ze starych legend - stąd też tytuł kalendarza: "Ślonskie prziwiarki" czyli Śląskie legendy.
Inspiracją dla twórców kalendarza był sztandarowy produkt Węglokoksu Kraj - ekogroszek, konfekcjonowany w opakowaniach 25kg i sprzedawany pod marką SKARBEK.
Oprócz postaci samego Skarbka - jednego z najbardziej znanych przedstawicieli świata śląskiej mitologii górniczej - na pozostałych planszach przedstawiono i inne postaci, począwszy od różnych wcieleń Skarbnika (Szarlej, Pan Pustecki i Erdgajst) i innych duchów z mrocznego świata podziemi (Siaroń), przez demony wcielone w zwierzęta (Fontana, Jaroszek), aż po takie które spotkać ponoć można na powierzchni (Pieczydło, Wietrznice, Matki Łognia, Poltergejst czy Waserman).
Efektowne ilustracje wykonane ręką artysty-rysownika Witolda Trzcionki uzupełnione zostały przez, umieszczone na rewersach plansz, krótkie historie związane z każdą z postaci, które napisała pomysłodawczyni kalendarza - Dominika Bara. Szczególny walor tych opowieści stanowi to, że zostały napisane śląską godką, jednak dla tych co jej nie znają, opowieści przetłumaczono na język polski. Dzięki temu kalendarz Węglokoks Kraj'2016 jest nie tylko efektownym i funkcjonalnym upominkiem, ale przede wszystkim jest ciekawym doświadczeniem poznawczym.
- Ten wyjątkowy kalendarz jest wyrazem naszej troski o tożsamość śląską, ale i tożsamość branżową, bo zaprezentowane postacie mają głównie związek z górniczymi tradycjami i wierzeniami. Warto naszym zdaniem pokazywać bogactwo tego regionu nie tylko poprzez pryzmat materialny, ale i duchowy. I temu też ten projekt służy. Już dziś mogę zapewnić, że będziemy go rozwijać także na innych płaszczyznach - mówi Jacek Srokowski, dyrektor biura zarządu Węglokoks Kraj sp. z o.o.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK