Sytuacja ekonomiczna spółki węglowej OKD jest coraz trudniejsza. Nieoficjalnie mówi się już o bliskiej upadłości koncernu należącego do czeskiego miliardera Zdenka Bakali. Zatrudniająca ponad 13 tys. pracowników spółka zwróciła się ostatnio do rządu czeskiego o pomoc w wysokości 3 mld koron. W zamian obiecuje utrzymanie wydobycia i miejsc pracy do 2020 r.
Minister przemysłu Jan Mladek ostro skrytykował te żądania, określając je mianem zupełnie bezpodstawnych. Strona społeczna również wyraziła zdziwienie zachowaniem kierownictwa OKD, wskazując na fakt, że Bakala i jego ludzie dorobili się na węglu ogromnych fortun, a teraz - jak wskazują związkowcy - biorą górników jako zakładników, przerzucając odpowiedzialność za fatalną kondycję spółki na państwo.
Widmo masowych zwolnień w czeskim górnictwie węgla kamiennego jest coraz bardziej prawdopodobne. Kopalnia Paskov, która miała zostać ostatecznie zlikwidowana w 2017 r. najprawdopodobniej przestanie pracować już w przyszłym roku. Scenariusz przewiduje, że spółka ogłosi upadłość. Pozostałe kopalnie będą musiały przestać fedrować w 2018 r. Wówczas wszelkie konsekwencje finansowe tego stanu rzeczy, wraz z odprawami dla załogi, będzie musiało pokryć państwo. Na razie kierownictwo OKD domaga się od rządu, aby wymusił na związkach zgodę na dalsze obniżki płac. Swoje stanowisko w sprawie sytuacji w firmie ogłosił w ub. tygodniu Dale Ekmark, dyrektor wykonawczy OKD.
- Pogłębia się kryzys na światowym rynku węgla, my borykamy się z jednej strony nadprodukcją surowca, a z drugiej z agresywnymi cenami konkurencji, poniżej kosztów produkcji - powiedział Ekmark. Dodał również, że jeden z głównych odbiorców węgla z OKD, spółka US Steel Kosice, która sygnalizowała niedawno spadek produkcji do poziomu 70 proc. poinformowała o konieczności dalszego jej obniżenia już o połowę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.