W środę (16 grudnia), w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, w Katowicach odbyły się uroczystości, w których uczestniczyła premier Beata Szydło. Pod Krzyżem-Pomnikiem, który znajduje się przy zakładzie, szefowa rządu mówiła o konieczności "wypełnienia testamentu górników z Wujka".
Uroczystości rozpoczęły się od mszy, którą odprawiono w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Nabożeństwu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W kościelnych ławach, poza premier Szydło, zasiedli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk oraz dyrekcja kopalni Wujek. Ponadto w uroczystościach licznie wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych.
W czasie nabożeństwa, abp Skworc przypomniał, że 13 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia.
- Miłosierny zawsze pozostanie zwycięzcą, bo zwycięża tylko ten, kto potrafi wybaczyć. Czym jest wezwanie do życia w miłosierdziu - oznacza to przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania, do wybaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i woli zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca na nowo życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją - podkreślił metropolita katowicki i wspomniał, że żona jednego z górników, który stracił życie w czasie pacyfikacji, właśnie w tym kościele, powiedziała jedno z najtrudniejszych słów: "Przebaczam".
- Niestety nawet po tym fakcie ani ona, ani inna z tych kobiet nie usłyszały słowa naturalnej, adekwatnej odpowiedzi: nie powiedzieli im "prosimy o przebaczenie" ani bezpośredni sprawcy, ani mocodawcy - dodał metropolita, który wezwał do modlitwy za poległych i pojednanie polsko-polskie.
Po mszy uroczystości przeniosły się pod Krzyż-Pomnik. Premier Szydło wcześniej odwiedziła Muzeum Izbę Pamięci znajdującą się przy kopalni. Ekspozycję upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed 34 lat zaprezentował jej Stanisław Płatek, który został ranny w czasie pacyfikacji. Premier na zakończenie wizyty w Muzeum wpisała się do księgi pamiątkowej. Otrzymała także miniaturę Pomnika-Krzyża i powiedziała, że stanie on na jej biurku.
Gości licznie przybyłych na plac NSZZ Solidarność przywitał Stanisław Płatek. Tradycyjnie przy Krzyżu-Pomniku zjawili się także kibice GKS Katowice, którzy skandowali: "Cześć i chwała bohaterom".
Jako pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło.
- Jesteśmy tu po to, by złożyć podziękowania górnikom, którzy zginęli w obronie swojej polskości. Zawsze będziemy bronić obywateli, by czuli się bezpiecznie w swoim kraju. Dziś musimy zastanowić się, czy wszystkie ideały za które zginęli górnicy zostały wypełnione - powiedziała premier.
Po szefowej rządu głos zabrali Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości oraz Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Ważnym elementem uroczystości jubileuszowych było odsłonięcie i poświęcenie tablicy Śląskiej Izby Lekarskiej. Została ona dedykowana lekarzom, pielęgniarkom oraz wszystkim, którzy nieśli pomoc górnikom z kopalni Wujek. Tablice poświęcili abp Skworc oraz Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Kolejnymi punktem uroczystości był apel poległych, po którym rozpoczęło się składanie wieńców. Jako pierwsza dokonała tego premier Szydło, a zaraz po niej rodziny 9. górników zamordowanych przez ZOMO w czasie pacyfikacji Wujka.
W galerii: 34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek, Katowice, 16 grudnia 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.