Innowacyjna 40-latka - tak z pewnością można powiedzieć o kopalni Bogdanka. Zakład, który jako jedyny wydobywa węgiel kamienny w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, w piątek (11 grudnia) w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie świętował cztery dekady swojego istnienia.
Z tej okazji Fundacja dla AGH oraz Wydział Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej uczelni zorganizowali seminarium pt.:"40 lat LW Bogdanka SA - 40 lat współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej - innowacje kluczem do rozwoju". Uczestniczyło w nim ponad 200 osób.
Seminarium otworzył referat prezesa Fundacji dr. Jerzego Kickiego na temat innowacji i ich znaczenia dla rozwoju.
- W Bogdance dominują innowacje procesowe polegające na zastosowaniu nowej lub znacznie ulepszonej produkcji. Celem ich wdrożenia jest redukcja jednostkowych kosztów produkcji oraz poprawa bezpieczeństwa pracy - wyjaśnił dr Kicki.
Węgiel na wschodzie
Kolejny referat przedstawili dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Piotr Czaja oraz kierownik Katedry Górnictwa Podziemnego prof. Waldemar Korzeniowski. Podsumowali w nim 40 lat współpracy pomiędzy Wydziałem, a Bogdanką.
- Wiele osób się dziwiło, że górnictwo idzie na wschód. Górnictwo to zawsze był Dolny i Górny Śląsk i jeszcze inne miejsca Polski jeśli ujmowalibyśmy pozostałe surowce, ale węgiel na wschodzie to było coś zupełnie nowego. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z tego regionu możemy czerpać bardzo wiele doświadczeń - mówił prof. Czaja przypominając początki Bogdanki i decyzję o wybudowaniu kopalni na Lubelszczyźnie.
Wóz na serwetce
- Bogdanka wielokrotnie wygrywała różnego rodzaju rankingi ponieważ osiągała rekordowe postępy i rekordowe wydajności. Zapewne jednym z elementów, który przyczynił się do tego, było zaprojektowanie i wykonanie dla kopalni urządzenia, które umożliwiło zwiększenie prędkości wykonywania wyrobisk. Po prostu ściana posuwała się w takim tempie, że nie było czasu na ich wykonywanie. W związku z tym specjalnie na potrzeby Bogdanki został wykonany samojezdny wóz kotwiący, który charakteryzował się tym, że był bardzo wąski i mógł pracować w jednym wyrobisku razem z kombajnem chodnikowym - opisał jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w lubelskiej kopalni prof. Korzeniowski.
Do tego pomysłu nawiązał w swoim wystąpieniu prezes LW Bogdanka Zbigniew Stopa.
- Te innowacyjne rozwiązania często powstawały w zaskakujących miejscach. Idea tego wozu narodziła się w restauracji na serwetce. Trudno w to uwierzyć ale właśnie tak było - przyznał prezes Stopa.
- W Bogdance zawsze uważaliśmy, że sami musimy sobie radzić z pewnymi problemami, które u nas występują. Pewne rozwiązania, które istniały, w żaden sposób nie przystawały do naszych warunków. W związku z tym uważaliśmy, że trzeba wykorzystać ten kapitał intelektualny, który jest w Bogdance. Zawsze podejmowaliśmy wyzwania żeby tę naszą pracę polepszyć - powiedział Stopa i podkreślił, że Bogdanka ponownie jest kopalnią młodych ludzi, tak jak było to w pierwszych latach jej funkcjonowania.
Obecnie zdecydowana większość załogi ma poniżej 40 lat, a dominującą grupę wśród kadry Lubelskiego Węgla stanowią absolwenci AGH.
- Nasz sukces, sukces Bogdanki, zbudowaliśmy przede wszystkim na pracowitości i zaangażowaniu oddanej załogi wpieranej innowacyjnymi rozwiązaniami techniczno-technologicznymi - podkreślił na zakończenie prezes Lubelskiego Węgla.
22 mln ton dzięki strugom
Kolejny referat dotyczący innowacji w Bogdance przedstawił kierownik ruchu Pola Stefanów Mirosław Masiakiewicz. Zaprezentował m.in. wstępne wzbogacanie urobku pod ziemią, monitoring infrastruktury powierzchni w oparciu o GPS, dostosowanie wysokości przecinki do grubości pokładu oraz wdrożenie techniki strugowej.
Masiakiewicz przypomniał, że obecnie Bogdanka posiada 4 kompleksy strugowe, a przy pomocy strugów wybrano dotychczas 6 ścian, a 3 kolejne są eksploatowane. W sumie dzięki temu rozwiązaniu wydobyto już w Lubelskim Węglu 22 mln t urobku.
- Wszystkie udoskonalenie techniczne i organizacyjne wdrożone w ścianach eksploatowanych technologią strugową pozwoliły na wzrost średniego postępu w stosunku do pilotażowej ściany o 20 proc. - podkreślił kierownik ruchu pola Stefanów, który dodał, że w Bogdance obecnie pracuje się nad mapą obiektową oraz znakowaniem maszyn i urządzeń, wsparciem IT dla kadry inżynieryjnej pod ziemią, wspomaganiem procesu likwidacji ściany oraz nową technologią drążenia wyrobisk korytarzowych.
Po prezentacji referatów odbyła się dyskusja, którą wywołał dr Kicki. Jej tematem przewodnim byłą przyszłość polskiego górnictwa. Głos w niej zabrał m.in. prof. Bronisław Barchański.
Na zakończenie przewodniczący komitetu organizacyjnego seminarium Artur Dyczko zaprezentował obecnych w auli pracowników Bogdanki, którzy są absolwentami AGH.
Po seminarium przedstawiciele Bogdanki odbierali życzenia od gości.
W galerii: Seminarium z okazji jubileuszu LW Bogdanka. Kraków, 11 grudnia 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a jakie zagrożenia górniczo-geologiczne ma bogdanka?? w porównaniu do kopalń "śląskich" żadnych złoże jednopokładowe i tyle. Zobaczymy jak wybudują tam w przyszłości nowocześniejszą kopalnię w tedy zobaczymy czy będzie taki zachwyt.
Problem Śląska? Boli, że ktoś pracował, a się nie obijał wysyłając związkowxów na koszt reszty Polski na żebry do Warszawki? To, że zwąchole śląscy maczali paluchy w niszczeniu tej jedynej rentownej kopalni, to wszyscy wiedzą. Szlag ich trafiał, że ktoś pokazywał im jak się rzetelnie pracuje. To nie jest już prywatna kopalnia jakbyś nie zauważył xxy, bo POpaprańcy ją znacjonalizowali.
skończcie z ta bogdanka bo to jest jeden(nie jedyny ale jeden z wielu)z problemów śląskiego górnictwa
Przecież to na bogdanke jeździł Tusk i Komor! Co roku byście chcieli gościć kogoś z rządu? Śmiech na sali.
przecież to jest prywatna kopalnia a nie państwowa lemingu
A żaden wicepremier się nie pofatygował ani na Barbórkę ani na jubileusz? Tak się traktuje najlepszą kopalnię? Chamstwo i ignorancja kolejnych rządzących.