K-1 - taką nazwę nosiła kopalnia, którą zdecydowano się wybudować 40 lat temu w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W sumie miało powstać 7 zakładów górniczych. Ostatecznie powstał jeden, ktory obecnie wszyscy znamy jako Bogdanka. Na te cztery dekady składały się zarówno dobre i złe momenty. Mimo wszystko w Bogdance zawsze stawiano na innowacje. To właśnie nim oraz jubileuszowi kopalni poświęcone będzie seminarium "40 lat LW Bogdanka SA - 40 lat współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej - innowacje kluczem do rozwoju", które w piątek (11 grudnia) odbędzie się w krakowskiej uczelni.
Jego organizatorami są Wydział Górnictwa i Geoinżynierii oraz Fundacja dla AGH. Warto podkreślić, że to właśnie małopolska uczelnia na przestrzeni ostatnich 40 lat zapewniła Lubelskiemu Zagłębiu Węglowemu ponad 80 proc. kadry inżynieryjnej.
- Choć obecną sytuację całej branży trudno nazwać optymistyczną, chcielibyśmy, aby nasze seminarium stało się głosem w dyskusji, jak wyjść z kryzysu, jak uciec od starych pomysłów do efektywnościowych rozwiązań, pozwalających całej branży spojrzeć z nadzieją w przyszłość - stwierdza Artur Dyczko, przewodniczący komitetu organizacyjnego seminarium i dodaje, że na konferencję przyjedzie ok. 60 przedstawicieli lubelskiej kopalni.
- Chcemy porozmawiać o skutecznym wychodzeniu z kryzysu. Wierzę, że pytania, jak w Bogdance zaczynali budować swoją efektywność, jakich rozwiązań się dopracowali w technice i technologii eksploatacji, jak pokonywali przeciwieństwa, jak radzili sobie z naturą, ale i dokąd teraz zmierzają, nie zostaną bez odpowiedzi - podkreśla przewodniczący.
W czasie seminarium referat podsumowujący 40 lat współpracy AGH z LW Bogdanka przedstawią dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Piotr Czaja oraz kierownik Katedry Górnictwa Podziemnego prof. Waldemar Korzeniowski. Na temat tej współpracy wypowiedzą się także przedstawiciele kopalni. Prezes Zbigniew Stopa przedstawi referat pt. "Bogdanka SA - poligon wsparcia dla innowacyjnych działań zmieniających górnictwo", a kierownik ruchu Pola Stefanów Mirosław Masiakiewicz zaprezentuje referat pt. "40 lat innowacji w LW Bogdanka - od pomysłu do realizacji".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Witold Ilczak "Górnicze przedwiośnie"... Kto pamięta?
W bieżącym roku uroczyście obchodzimy Jubileusze 40-lecia powstania Dworca Centralnego,KWB Bełchatów,LW Bogdanka i inne Brawo dla budowniczych.