Gdy pada hasło "turystyka górnicza", pierwsze skojarzenie przywodzi na myśli Kopalnię Soli w Wieliczce. I słusznie, bo ten właśnie obiekt zajmuje bezdyskusyjnie pierwsze miejsce na liście najchętniej odwiedzanych podziemnych muzeów w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że poza Wieliczką nie mamy nic do zaoferowania turystom głodnym górniczych wrażeń. Jest wręcz przeciwnie.
W ubiegłym roku Wieliczkę odwiedziło 1 290 288 osób, z czego 648 430 stanowili goście z zagranicy! W tym roku milionowego turystę kopalnia przyjęła już 11 września, wiele więc wskazuje, że ubiegłoroczny rekord przejdzie w najbliższym czasie do historii. Warto dodać, że Wieliczkę odwiedziło ponad dwa razy więcej turystów niż np. Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Te fakty nie powinny zaskakiwać, bo kopalnia znajduję się przecież na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym zestawieniu towarzyszy jej, od ponad dwóch lat, Kopalnia Soli w Bochni, która rocznie przyjmuje ok. 150 tys. turystów. Podziemną ofertą turystyczną może także pochwalić się Kopalnia Soli Kłodawa. Ciekawe jest to, że jest to wciąż czynny zakład górniczy, a do rejestru zabytków w 2007 r. została wpisana najstarsza cześć kopalni.
Sztolnie, uran i pragórnicy
Naturalne jest to, że najwięcej górniczych obiektów do zwiedzania jest w województwie śląskim. Sztandarowym przykładem jest tutaj oczywiście Zabrze, w którym funkcjonuje Muzeum Górnictwa Węglowego. Łączy ono w sobie kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza, w której na razie działa tylko cześć naziemna. W ubiegłym roku MGW odwiedziło prawie 140 tys. osób. Idąc węglowym szlakiem nie można zapomnieć o Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, w której do 1994 r. były prowadzone zajęcia praktyczne uczniów szkół górniczych.
Województwo śląskie to jednak nie tylko obiekty związane z górnictwem węglowym. Tu zdecydowanie na pierwszy plan wysuwają się Tarnowskie Góry, w których można zobaczyć Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Ma ona najdłuższą w Polsce podziemną trasę turystyczną (600 m), którą pokonuje się łodziami. Podziemną ekspozycję oferują także Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Korytarze wydrążone w Parku Stanisława Staszica stanowią model najbardziej charakterystycznych wyrobisk dla tego rodzaju górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.