Wiosną 2016 r. mają ruszyć prace związane z budową linii elektroenergetycznej 220 kV Glinki - Recław. Warta blisko 81 mln zł inwestycja ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla województwa zachodniopomorskiego.
Inwestycję wpisano w miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego gminy Wolin i Stepnica, a jej wykonawca Aldesa Nowa Energia ma decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia - poinformował w czwartek wykonawca.
Łączna długość jednotorowej napowietrznej linii Glinki - Recław to ok. 47 km. Linia będzie wykorzystywała już istniejące połączenia na terenie gminy Police i miasta Szczecin, a także w części gminy Goleniów. Zupełnie nowy odcinek linii o długości blisko 32 kilometrów powstanie w części gminy Goleniów, a także w gminach Stepnica i Wolin.
Koszt całej inwestycji wynosi blisko 81 mln zł - poinformowała PAP rzeczniczka inwestora Ewa Komin.
Budowa nowej linii to część programu inwestycyjnego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inwestycja ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla województwa zachodniopomorskiego oraz poprawić w regionie bezpieczeństwo energetyczne.
Wykonanie nowego połączenia Glinki - Recław zalecił zachodniopomorski wojewoda po poważnej awarii sieci przesyłowej z 8 kwietnia 2008 r., kiedy przez opady śniegu uszkodzone zostały dwie najważniejsze linie elektroenergetyczne w regionie i wystąpiły długie przerwy w dostawie prądu.
Z badania PSE wynika natomiast, że na istniejącej sieci 110 kV w północnej części województwa występowały liczne przeciążenia. Nowe dodatkowe połączenie 220 kV ma zredukować obciążenia oraz zwiększyć możliwości dystrybucji mocy z elektrowni Dolna Odra.
Inwestycja umożliwi jednocześnie wyprowadzenie mocy z nowych źródeł wytwórczych zarówno konwencjonalnych źródeł energii, jak i farm wiatrowych.
Wykonawca planuje rozpocząć prace budowlane wiosną 2016 r., a ich zakończenie oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie linii ma nastąpić w październiku 2017 r. Odbiór końcowy linii Glinki - Recław planowany jest natomiast na październik 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.