Kopalnia Bełchatów, w której z okazji tegorocznej Barbórki górników odwiedzi prezydent Rzeczypospolitej, jest jedną z największych odkrywek węgla brunatnego w Europie.
Zapewnia dostawy paliwa do pobliskiej Elektrowni Bełchatów - również największej tego typu na kontynencie. Powierzchnia zwałowiska i wyrobiska eksploatacyjnego Pola Bełchatów w województwie łódzkim zajmuje tyle, co... niemal 160 stadionów narodowych w Warszawie (3200 ha). Rocznie wydobywa się w tym jednym zakładzie do 42 mln t węgla brunatnego, czyli ponad połowę tego, co dostarczają wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego! Jest to też ok. 60 proc. wydobycia węgla brunatnego w kraju.
Setki milionów ton nadkładu
Zanim Bełchatów osiągnął taką zdolność produkcyjną, od rozruchu w styczniu 1975 r. musiało minąć 14 lat. W eksploatacji odkrywkowej węgla brunatnego roboty ziemne prowadzone są na gigantyczną skalę: corocznie maszyny muszą przeładować ponad 120 mln m sześc. tzw nadkładu (warstwy leżącej nad złożem), a pompy wysysają ok. 270 mln m sześc. wód - to łącznie objętość ponad stu tysięcy basenów olimpijskich!
Kopalnia sięga po nowe złoża węgla: od 6 lat wydobywa go z Pola Szczerców, którego wystarczy do 2038 roku.
Nie tylko paliwo
Oprócz węgla zagospodarowuje się wydobywane przy okazji kopaliny towarzyszące, jak piaski, żwiry, iły i kruszywa. Na bazie kredy jeziornej i węgla brunatnego ze starego Pola "Bełchatów" wytwarza się czyste i tanie nawozy mineralne dla rolnictwa.
Za nowoczesność i ekologiczne standardy produkcji kopalnię Bełchatów wyróżniano tytułami Lidera Polskiej Ekologii (2006, 2009) i Firmy Przyjaznej Środowisku (czterokrotnie) oraz tytułem Mecenasa Ekologii (2002).
W okresie styczeń-czerwiec 2015 r. wydobyto łącznie 31 621 tys. t węgla brunatnego.
Największy udział w całkowitym wydobyciu węgla brunatnego za ten okres w kraju przypada niezmiennie kopalni Bełchatów, w której ukształtował się on na poziomie ponad 21 mln t, co stanowi 67,8 proc. ogólnego wydobycia tego surowca w kraju (dynamika wydobycia za 6 miesięcy r/r: 103,6 proc.) - wynika z analiz ZP PPWB.
Od 1999 r. kopalnia Bełchatów jest spółką akcyjną, najpierw była częścią holdingu BOT a dzisiaj - samodzielnym oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Gmina Kleszczów, w której granica wydobywa kopalnia, bije rekordy Polski w rankingach zamożności samorządów lokalnych. Oprócz pól Bełchatów i Szczerców istnieją też, na razie nieeksploatowane - Kamieńsk i Złoczew.
Udział kopalni Konin w ogólnym wydobyciu w omawianym okresie, przy wielkości wydobycia 4,5 mln t, wynosił 14,2 proc. (dynamika wydobycia r/r: 95,1 proc.).
Kopalnia Adamów uzyskała w omawianym okresie wynik wydobywczy na poziomie 2 mln t węgla, co pozwoliło jej osiągnąć udział 6,3 proc. w ogólnym wydobyciu.
Kopalni Turów, w której w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wydobyto 3,5 mln t, przypadło 11,1 proc. udziału w rynku.
Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. relacje pomiędzy urabianiem węgla a zbieraniem nadkładu przedstawiały się następująco: zebrano ogółem 145,4 mln m sześc. nadkładu, co oznaczało konieczność zebrania średnio 4,6 m sześc. nadkładu na każdą tonę wydobytego węgla. Uzyskany w I półroczu br. wskaźnik N:W uległ pogorszeniu w stosunku do roku ubiegłego, wzrastając o 12,2 proc.
W poszczególnych kopalniach wskaźnik N:W za 6 miesięcy 2015 r. wynosił od 2,8 m sześc./t w kopalniach: PGE GiEK O/KWB Bełchatów (wzrost o 27,3 proc. r/r) i 7,1 m sześc./t w PGE GiEK O/KWB Turów (spadek o 6,6 proc. r/r), z kolei w kopalniach PAK KWB Adamów wynosił kolejno 8,3 m sześc./t (wzrost o 15,2 proc. r/r), do 9,2 m sześć/t w PAK KWB Konin (wzrost o 9,5proc. r/r). Warte podkreślenia jest to, iż tylko kopalnia Bełchatów uzyskała spośród czterech liczących się producentów węgla brunatnego w kraju wskaźnik N:W poniżej średniej uzyskanej w branży węgla brunatnego w omawianym okresie, natomiast kopalnia Turów jako jedyna względem roku ubiegłego wskaźnik N:W obniżyła.
Moce i godziny
Elektrownie na węgiel brunatny zaliczają się do największych w Polsce. Ich łączna moc - wg analizy Związku Pracodawców Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego (ZP PPWB) - zainstalowana na koniec I kw. 2015 r. wyniosła 9 220,5 MW, co stanowi 23,4 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w krajowych elektrowniach i elektrociepłowniach w tym okresie.
Czas wykorzystania mocy osiągalnej w elektrowniach na węgiel brunatny, wyniósł w pierwszych trzech miesiącach br. 1 466 godzin. W tym samym czasie elektrownie na węgiel kamienny uzyskały 945 godzin, a elektrociepłownie 1 364 godziny. Relacja ta potwierdza wyższą niż przeciętna efektywność wytwarzania energii w elektrowniach na węglu brunatnym i powoduje, że jest ona tańsza niż wytwarzana w elektrowniach zawodowych na bazie węgla kamiennego.
W I kw. 2015 r. moc osiągalna Krajowego Systemu Elektroenergetycznego osiągnęła 38,8 GW. Najwięcej mocy do systemu wprowadzają elektrownie cieplne i elektrociepłownie zawodowe (głównie elektrownie węglowe).
Więcej brunatnego
Za 6 miesięcy br. w działalności branży węgla brunatnego w porównaniu z tym samym okresem 2014 r. należy odnotować wzrost ilości wydobytego węgla brunatnego, dostarczanego do współpracujących z nią elektrowni, która ma bezpośredni wpływ na stronę przychodową funkcjonujących kopalń - wyższe wyniki uzyskano również po stronie czynników, które bezpośrednio wpływają na wzrost kosztów działalności zakładów wydobywczych, czyli wielkości zebranego nadkładu zalegającego nad pokładami węgla oraz ilości zużycia energii w wykorzystywanej w procesach wydobywczych - wskazują eksperci ZP PPWB
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciesz sie ze masz robote bo zeby nie te spolki powstale przy Kwb to bys puszki zbieral,i trza bylo sie uczyc to tez bys robil na kopalni bo byly przyjecia i ze spolek i z zewnatrz wiec miej tylko do siebie pretensje Takie gadki wlasnie jak ktos komus zazdrosci,a byly przeciez przyjecia!!!
Szkoda że barbórki nie mogą obchodzić pracownicy bełchatowskich spółek zależnych zależnych od PGE KWB, którzy wykonują tą samą pracę z mniejsze pieniądze bez świadczeń, żadnych praw o których nie mówić. Powstały właśnie dlatego, aby tych świadczeń pracownicy nie mieli. Miejmy nadzieje że obecna władza coś z tym zrobi.