Krakowskim smogiem i walką z nim w wykonaniu tutejszych urzędników żywo interesują się media; nie tylko lolokalne. Dwa lata temu sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę całkowicie zakazującą palenia węglem w Krakowie od 2018 r. Uchwała została jednak uchylona przez sądy administracyjne. Całkiem możliwe, że kolejna uchwała sejmiku małopolskiego całkowicie wyruguje komunalne ogrzewanie węglowe z Krakowa. Jak sprawę postrzega Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla i jej prezes ADAM GORSZANÓW?
Będziemy obserwować, jak samorządy będą wykorzystywać nowe uprawnienie do walki z zanieczyszczeniami powietrza uzyskane dzięki ustawie antysmogowej otwierającej im drogę do wprowadzania zakazów palenia węglem w piecach. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, o tak zdecydowanym antywęglowym nastawieniu. To lider w walce o czystsze powietrze i ciekawi mnie jak długo cierpliwość mieszkańców w tej kwestii, będzie wystawiana na próbę.
Przygotowana została nowa propozycja uchwały, która od 1 stycznia 2019 r. wprowadza totalny zakaz palenia węglem i drewnem w mieście. Sprawa dotyczy - według pomysłodawców uchwały, około 23 tys. palenisk węglowych i ponad 4 tys. kominków - co najmniej 150 tys. mieszkańców. Wówczas możliwe będzie w budynkach, które nie są podłączone do sieci cieplnej, ogrzewanie jedynie gazem i lekkim olejem opałowym. Na dostosowanie do nowego prawa będzie tylko trzy lata. Uchwała w swoim uzasadnieniu wspomina o sposobach wsparcia finansowego dla osób, które będą musiały się do niej zastosować. To prawda. Jednak kwoty będące w dyspozycji miasta wydają się kilkukrotnie niższe od wartości koniecznych inwestycji.
Czy dzięki temu zakazowi powietrze w Krakowie będzie czystsze? Odpowiadam: tak, jeżeli chodzi o pył zawieszony PM10 i PM2,5. Jednak uważam za mało realne cele redukcyjne, które sobie postawili ekolodzy, ponieważ Kraków leży wewnątrz tzw krakowskiego obwarzanka, czyli gmin powiatu, gdzie działa przynajmniej 150 tys. palenisk węglowych.
Uchwała, trzeba to podkreślić, nic nie mówi przy tym o zanieczyszczeniu tlenkami azotu, których to poziom wskutek zwiększonego ruchu samochodowego ustawicznie wzrasta i przekroczenia występują w różnych okresach na przestrzeni całego roku.
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uczestniczy w konsultacjach. Mają one potrwać do 8 grudnia br. Ponadto poważnie zastanawiamy się nad złożeniem skargi konstytucyjnej na ustawę antysmogową według, na mocy której podejmowana będzie wspomniana wcześniej uchwała. Ta ustawa ma bowiem ewidentne błędy legislacyjne. I na koniec: Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że walka z zanieczyszczeniem powietrza powinna być prowadzona poprzez określanie standardów emisyjnych dla urządzeń grzewczych, bez wskazywania rodzaju paliwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.