Promocje doktorskie od lat są stałym punktem programu obchodów barbórkowych w Głównym Instytucie Górnictwa. Podczas tegorocznych uroczystości, zorganizowanych w poniedziałek (30 listopada) GIG nadał stopnie doktora już 49. raz.
Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Instytutu, witając licznie zebranych gości, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci świata nauki, samorządu gospodarczego i przemysłu, podkreślił, iż GIG będzie nadal działał na rzecz górnictwa służąc i wspierając polski przemysł wydobywczy.
- Niezwykle ważne dla przyszłości polskiego górnictwa jest prowadzenie bezpiecznej, efektywnej i opłacalnej ekonomicznie eksploatacji. Będziemy się starali wspomagać wszystkie działania przedsiębiorstw górniczych w tym zakresie, służąc im swoją wiedzą i potencjałem badawczym. Realizując swoją misję będziemy nadal prowadzić i rozwijać badania zmierzające do kształtowania korzystnych relacji człowiek - przemysł - środowisko - zapewniał.
- AGH doceniając rolę, jaką w badaniach naukowych dla przemysłu. odgrywa Główny Instytut Górnictwa deklaruje swoją współpracę. W sytuacji, w której znalazło się górnictwo taka współpraca jest bardzo istotna, bowiem konieczne są intensywne prace zmierzające do wypracowania nowoczesnych rozwiązań dla branży - mówił prorektor AGH prof. Zbigniew Kąkol.
Jako znakomitą określił współpracę z Instytutem Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
- Bezpieczeństwo pracy jest sprawą najważniejszą w kopalniach, dlatego liczę na to, że nasza współpraca będzie nadal owocna. Do tej pory GIG służył nam wielką pomocą uczestnicząc w zespołach i komisjach oraz współtworząc analizy i opinie, których wynikiem było ustalenie kierunku działań poprawiających bezpieczeństwo pracy - podkreślił.
- Mam wielką przyjemność i zaszczyt w imieniu producentów węgla kamiennego złożyć na ręce pana dyrektora wyrazy uznania, podziękowania i najlepsze życzenia. Wyrazy uznania wiążą się z olbrzymim wkładem, który wnosi do polskiej nauki, szczególnie górniczej, Główny Instytut Górnictwa. My, jako górnicy chcieliśmy przede wszystkim bardzo podziękować za olbrzymie wsparcie, które otrzymujemy od Instytutu w zakresie rozwiązania strategicznych zagadnień, ale też w sytuacjach doraźnych, związanych z zapobieganiem i zwalczaniem zagrożeń naturalnych. Trudno sobie wyobrazić zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa w polskim górnictwie bez kompetencji i wsparcia pracowników GIG - mówił Andrzej Tor, wiceprezes Kompanii Węglowej.
W trakcie uroczystości w podziękowaniu za wielki wkład w rozwój Instytutu profesorom - seniorom GIG wręczono statuetki "Filar Głównego Instytutu Górnictwa". Otrzymali je profesorowie: Antoni Kidybiński, Władysław Konopko, Paweł Krzystolik, Adam Lipowczan i Kazimierz Stoiński.
Stopnie doktora nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska otrzymali: Ewa Lisiecka, Alina Żogała, Beata Urych, Anna Sygała i Dariusz Ignacy. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska otrzymała Izabela Chmielewska.
W galerii: Barbórka w Głównym Instytucie Górnictwa. Katowice, 30 listopada 2015 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z częścią komentarzy muszę się zgodzić. Aby uzyskać tytuł naukowy doktora musiałem zapylać kupę lat na dwie zmiany pod kontrolą starej daty profesora w terenie, labie, przy kompie. Teraz pracuję z tego typu "doktorami-kierownikami" bez wiedzy. W GIG są prowadzone studia doktoranckie (na zdjęciach widać mianowanych doktorów GIG). Niestety zwykle nie na jakość, lecz na ilość. Dlatego nie mają racji piszący że "trzeba się było uczyć". Dzisiaj wiedza tylko przeszkadza w "karierze".
cza sie bylo uczyc matoly
Co tu dużo pisać......żenada !!! Co prawda 1/3 faktycznie może być zasłużonych, ale wiem i znam z przebiegu mojej pracy że większość ludzi po AGH przez pierwsze 7 lat nic nie ma wspólnego z rzeczywistością na dole kopalni a nauczaniem na tejże uczelni....krótko mówiąc zabierają tylko tlen górnikom na dole bo nic nie kumają i do niczego innego się nie nadają, obciążając i to dobrze budżet kopalni i tym samym zapierając pieniądze pracującym uczciwie górnikom!!!
króle wydobycia.. dozór na kopalni to nieroby a co dopiero Ci..
a ja masz szpade gornicza i co wy na to i jestem szczesliwym juz emerytem i w zyciu bym do firmy nie poszedł bo mi nie WALI
Panie MARKOWSKI a gdzie panski MUNDUR ten GALOWY z pioropuszem? Czyzby piorka juz opadly??
GORNIKU ze sciany lub z przodka chodnikowego ZAPAMIETAJ BARBORKA TO SWIETO GORNIKOW a nie roboli co widac na zalaczonych zdjeciach . I do szoli i do przodka za wydobyciem bo GORNICY ci prawdziwi chca swietowac za twoje wypracowane pieniadze
Prawdziwa Barbórka prawdziwych górników. Najbardziej zasłużona to ta Blondyna z stażem nie wiekszym chyba jak 5 lat pracy. Śmiechu warte. teraz świętują i sie szybko odznaczają bo po nowym roku będą likwidować kopalnie i nie będzie co świętować
To są jakieś jaja co tam się wyrabia baba dostaje szabelką za co??? chyba za prace biurowe(pod)
ale
Prawdę napisałem !!!,alu tu się nie da :/
6 i 9 zdjecie czy ta Pani dostaje szpadę?
"... dyrektor naczelny Instytutu, witając licznie zebranych gości, ... podkreślił, iż GIG będzie nadal działał na rzecz górnictwa służąc i wspierając polski przemysł wydobywczy." - Ma inne wyjście? Czym innym mógłby się zajmować?
Pewnie prawdę i coś o "leśnych dziadkach" na przykład.
ciekawe co też "nomad" napisał????
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.