Kadra naukowa, pracownicy i studenci Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej spotkali się (27 listopada) na uroczystej akademii barbórkowej. Głos zabrał prof. Marian Dolipski, dziekan Wydziału.
Przypomniał, że bez takich surowców energetycznych, jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i łupkowy lub metan życie na Ziemi byłoby niemożliwe.
- Wielkie mocarstwa zwiększają w sposób sztuczny swoje terytoria po to, aby zapewnić sobie dostęp do tych surowców. Chiny budują wyspy na Morzu Południowochińskim, aby zwiększyć obszar swoich działań. Energetyka odnawialna nadaje się dla potrzeb komunalnych, ale nie rozwiązuje potrzeb przemysłowych. Jest jeszcze energia atomowa, lecz po tragedii w Fukushimie świat zdaje się odchodzić od niej. Tak robią m.in. Niemcy. Najtańszym i najbezpieczniejszym źródeł energii pozostaje węgiel - mówił prof. Marian Dolipski.
Przypomniał ponadto, że historia ludzkości jest ściśle związana ze zmianami klimatu, na które człowiek nie ma wpływu.
- Nie było elektrowni węglowych, nie było przemysłu, a zmiany klimatu miały miejsce zawsze. Zupełnie czymś innym jest jakość powietrza. To jest dla nas ogromne wyzwanie - zaznaczył w swym wystąpieniu Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Przyszłością dla energii z węgla - jak podkreślił - są niskoemisyjne technologie, które na duża skalę wykorzystywane są już w Azji.
W imieniu całej uczelni życzenia barbórkowe złożył wszystkim studentom i naukowcom prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Podczas uroczystości profesorom Franciszkowi Plewie i Marianowi Turkowi nadane zostały tytuły Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Z kolei profesorowie Jan Szlązak i Jan Palarski udekorowani zostali Odznaką Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, nadaną przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Mirosława Koziurę.
Akademię zakończył tradycyjny skok przez skórę w wykonaniu studentów Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz występy zespołu Dąbrowiacy.
W galerii: barbórkowe spotkanie Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Gliwice, 27 listopada 2015 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.