Pewność odbioru lubelskiego węgla przez elektrownie Enei, wzmocnienie pozycji jednego z najważniejszych zakładów pracy na Lubelszczyźnie, wspólne inwestycje i zaangażowanie w życie lokalnych społeczności - to część korzyści jakie niesie włączenie LW Bogdanka do Grupy Enea.
W najbliższym czasie nastąpi konsolidacja finansowa Bogdanki z Grupą i gotowe będą plany dalszej integracji kopalni z koncernem energetycznym - poinformował portal górniczy nettg.pl Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei.
O planach na najbliższe miesiące mówili we wtorek (25 listopada) na wspólnej konferencji prasowej w Lublinie przedstawiciele Enei i Bogdanki.
- Wiemy, że Bogdanka jest istotnym parterem dla społeczności Lubelszczyzny oraz ważnym pracodawcą w regionie. Przygotowujemy plan integracji kopalni z Grupą Enea. Jednocześnie przystępujemy do konsolidacji finansowej - zapowiedziała Dalida Gepfert, wiceprezes Enei ds. finansowych oraz przewodnicząca rady nadzorczej LW Bogdanka.
Wkrótce zostaną precyzyjnie zidentyfikowane tzw. quick wins, czyli te pozytywne efekty połączenia, z których powiększona Grupa może korzystać niemal od razu. Ponadto zostaną przygotowane długoterminowe inicjatywy zwiększające jej wartość. Wśród możliwych synergii operacyjnych firmy wymienia się m.in. optymalizację kosztów transportu węgla i kosztów zakupów.
- Bogdanka jest najbardziej efektywną spółką węglową w Polsce i chcemy dalej wzmacniać jej pozycję. Widzimy jednak potencjał do dalszej poprawy efektywności - dodała przewodnicząca rady nadzorczej Bogdanki.
Przedstawiciele Enei w radzie nadzorczej Bogdanki pracują za symboliczną złotówkę. Dodatkowo, firma po przejęciu kopalni ograniczyła skład Rady z ośmiu do sześciu członków. Decyzje te pozwoliły znacznie obniżyć koszty funkcjonowania Rady.
- Enea to sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo. W firmie obowiązuje nowoczesny ład korporacyjny. Te same dobre praktyki chcemy wprowadzić w Bogdance. Wejście do Grupy Enea to najlepszy możliwy scenariusz rozwoju kopalni oraz wzmocnienie jej pozycji w coraz trudniejszym otoczeniu - zwrócił uwagę Paweł Orlof, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Bogdanki.
Przedstawiciele Enei podkreślili, że przejęcie kopalni pozwoli na długoterminowe zabezpieczenie paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej po korzystnych cenach. Wydobywany na Lubelszczyźnie węgiel dostosowany jest technologicznie do spalania w Elektrowni Kozienice, która należy do Enei.
Enea chce wzmocnić pozycję kopalni, która jest jednym z największych zakładów pracy na Lubelszczyźnie. Jednocześnie wejście Bogdanki do Grupy Enea nic nie zmieni w kwestii przychodów podatkowych lokalnych samorządów.
W październiku tego roku Bogdanka stała się częścią Grupy Elea. Przejęcie pakietu kontrolnego spółki węglowej było efektem zakończonego sukcesem wezwania na akcje. Enea ogłosiła je 14 września, 29 października rozliczono transakcje. Grupa w wezwaniu nabyła 64,57 proc. akcji, za które zapłaciła ponad 1,48 mld zł. Enea ma łącznie 66 proc. akcji kopalni i jest większościowym właścicielem Bogdanki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
"Dobry" jesteś z matematyki vitalis...
Łał!!!!.zaoszczędzili 2 złote na tej radzie jak ją zmiejszyli z 8 na 6 osób ,jest się czym chwalić,powodzenia tak dalej....