Chińskie władze potwierdziły w piątek (20 listopada), że służby specjalne uśmierciły 28 osób podejrzanych o udział w zorganizowanym ataku na kopalnię węgla blisko granicy Chin z Kazachstanem i Kirgistanem.
Informacja wypłynęła dopiero 2 miesiące po pojawieniu się pogłosek o krwawym stłumieniu ataku. Ukazała się na portalu partii komunistycznej Chin, potwierdzając zajścia, do których doszło 18 września tego roku. Wcześniej władze utrzymywały incydent w pełnej tajemnicy.
Jak podają źródła chińskie policja "zlikwidowała gang terrorystów" odpowiedzialny za krwawy atak na kopalnię Sogan koło miasta Terek w prowincji Sinciang na zachodzie Chin. Grupą zamachowców kierować mieli zagraniczni etstremiści a wśród przywódców znajdowało się 2 Ujgurów (przedstawiciele ponad 9-milionowej mniejszości etnicznej wyznającej w Chinach islam, zamieszkującej na zachodzie kraju).
Pekin nie ujawnił oficjalnie przynależności "zagranicznych ekstremistów", tłumacząc, że śledztwo trwa. Nic nie wiadomo o motywach ataku na kopalnię. Władze podały tylko, że członkowie grupy od 2008 r. oglądali instruktarze ekstremistyczne na przemycanych filmach wideo. Zamachowcy przed i po napaści na kopalnię mieli kontatktować się z zagranicznymi ośrodkami, prosząc o pomoc.
We wrześniu w napaści uzbrojonych w noże zamachowców zginęło 11 górników, 2 policjantów i 2 ochroniarzy a 18 innych osób odniosły rany. Operacja odbicia kopalni i obława na ukrywających się terrorystów trwała aż 56 dni. Według Radia Free Asia (sponsorowanego przez rząd USA) podczas jednego ze szturmów sił specjalnych zabito 17 ludzi, w tym też kobiety i dzieci. RFA twierdzi, że ofiar operacji antyterrorystycznej było w sumie przynajmniej 50.
Prowincja Sinciang ma od dawna strategicznie znaczenie dla Pekinu ze względu na obfitość występujących w niej surowaców naturalnych (m.in. największe złoża węgla kamiennego w Chinach) i lokalizacji w pobliżu Azji Centralnej. Region ten odgrywa też kluczową rolę w planie prezydenta XI Jinpinga (który chce zbliżyć kraj do infrastryktury gospodarczej w Eurazji) znanym jako "Nowy Jedwabny Szlak".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.