Górnictwo zrównoważonego rozwoju - to tytuł dorocznej konferencji organizowanej przez Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Tym razem odbędzie się ona 25 listopada. Naukowcy i praktycy podsumują 2015 r. W sesji plenarnej zapowiedziano m.in. prezentację Marka Uszko, poświęconą projektowi budowy nowoczesnej kopalni węgla kamiennego na złożu Oświęcim-Polanka 1. Będzie też mowa o wymaganiach stawianych łańcuchom ogniowym w systemach urabiania pokładów o niskiej i średniej grubości. Opowiedzą o tym Damian Bąk, Kazimierz Hanuszkiewicz i Aleksandra Januszek z Grupy Kapitałowej Fasing. Dokonają oni przy okazji porównania pracy struga węglowego z kombajnem ścianowym. Z kolei Paweł Gwiaździński z Famur Institute omówi badania i rozwój maszyn dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego w Grupie Famur. Przewidziano również wystąpienie gościa z Kopeksu. Jan Dziura przedstawi nowe możliwości wydobywcze kompleksu Mikrus.
Z prezentacjami wystąpią ponadto prof. Piotr Bańka i dr Antoni Wojaczek z Politechniki Śląskiej. Naukowiec z Niemiec Günther Weidig, reprezentujący Departament Budownictwa Tunelowego w Bochumer Eisenhütte Heintzmann, podzieli się swymi doświadczeniami na temat rozwiązań konstrukcyjnych obudów stosowanych w budownictwie podziemnym. Przewidziano ponadto sesję posterową, podczas której swoje osiągnięcia w dziedzinie górnictwa, geologii i budowy maszyn zaprezentują zaproszeni do udziału w dyskusji naukowcy i konstruktorzy.
Tegoroczna konferencja odbywać się będzie w 65. rocznicę powstania Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Warto więc dodać, że z tej okazji 27 listopada br. zorganizowana zostanie uroczysta akademia barbórkowa. W czasie uroczystości prof. Marian Turek otrzyma godność Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Patronat nad konferencją przyjęli Piotr Litwa - wojewoda śląski oraz Mirosław Koziura - prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Patronat medialny sprawują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Miernictwo górnicze to całkiem inny aspekt regulowany prawem górniczym Mierniku. Wydział GiG tylko oferuje dyplom mgr inż. górnictwa i spec. miernictwo górnicze a to jest całkiem co innego jak Geodezja i kartografia. Po miernictwie na wydziale górniczym nie można zrobić pewnych uprawnień.
Marta po kiego? Na Śląsku jest na pęczki magistrów inżynierów za 1400zł. Może lepiej zająć się miernictwem górniczym?
Może władze Wydziału utworzą kierunek Geodezja i kartografia. Sporo studentów z okolic Gliwic musi studiować w Krakowie , Wrocławiu ten kierunek.