Sprawą obietnic zawartych w styczniowym porozumieniu rządu ze stroną społeczną zajmie się Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy państwowych złożyła grupa osób, której pełnomocnikiem jest mec. Grzegorz Długi z Katowic. Adresatem była Prokuratura Rejonowa w Katowicach.
Wedle zapisów styczniowego porozumienia do końca września br. miała zostać utworzona Nowa Kompania Węglowa celem ratowania upadających kopalń. Tak się nie stało. Autorzy wniosku są więc zdania, że porozumienie zostało złamane przez stronę rządową.
- Prokuratura na ten wniosek wszczęła postępowanie, a więc będzie musiała zbadać, czy w świetle obowiązującego w styczniu br. prawa przedstawiciele rządu mogli tego rodzaju porozumienie podpisać i czy rodziło one jakieś konsekwencje prawne. Jeśli uzna, że tak, będzie musiała wskazać osoby, które miały świadomość, że naruszają prawo. Śledczy mogą jednak uznać, że zawarte w porozumieniu obietnice były na tyle lakoniczne, że nie rodzą żadnych skutków prawnych - wyjaśnia mec. Długi.
Wnioskodawcy są zdania, że porozumienie narusza prawo unijne o niedozwolonej pomocy publicznej, a rząd podpisując je był tego świadom. Na tym opierają swoje zarzuty i ten wątek zostanie również zbadany przez prokuratorów. Może się on okazać kluczowy dla całego śledztwa.
Marta Zawada-Dybek, rzecznik katowickiej Prokuratury Okręgowej, przyznaje, że śledztwo jest na razie prowadzone "w sprawie", a nie przeciwko konkretnej osobie lub grupie osób.
- Badamy, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i działania na szkodę interesu publicznego - wskazuje Marta Zawada-Dybek.
Mec. Grzegorz Długi zdaje sobie sprawę z faktu, że sprawa jest skomplikowana.
- Sądzę, że pierwsze efekty pracy prokuratorów poznamy za kilka miesięcy. W Polskę poszedł jednak czytelny sygnał skierowany do polityków, aby nie szermowali obietnicami z taką łatwością, jak w styczniu - zaznaczył pełnomocnik wnioskodawców.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.