Grupa Famur zawarła umowę z rosyjską spółką OOO Polskie Maszyny na dostawę zmechanizowanego kompleksu ścianowego do ОАО kopalni Kyrgajska w Rosji - poinformowały we wtorek (10 listopada) służby prasowe Famuru. Dostawa sprzętu ma nastąpić w I półroczu 2016 r. Wartość zamówienia wynosi 18,7 mln euro.
Kontrakt podpisany przez spółkę zależną od Famuru - Polskie Maszyny Górnicze SA dotyczy m.in. dostawy sekcji obudowy zmechanizowanej, kombajnu ścianowego, jak również kompletnego przenośnika ścianowego oraz przenośnika podścianowego wraz z układem przekładkowym. Ponadto w ramach podpisanego zamówienia przedstawiciele Famuru przeszkolą użytkowników sprzętu, a także będą pełnić nadzór nad montażem oraz pracami związanymi z uruchomieniem, jak również wdrożeniem maszyn i urządzeń do eksploatacji.
- Podpisanie kolejnego kontraktu na rynku rosyjskim wpisuje się w realizację przyjętego przez Famur programu ekspansji zagranicznej Go Global, który zakłada konsekwentne zwiększanie udziału spółki na rynkach międzynarodowych. Jest również potwierdzeniem naszej silnej pozycji w krajach Wspólnota Niepodległych Państw, które od kilku lat stanowią najbardziej dochodowy składnik wartości współpracy zagranicznej Grupy. Z punktu widzenia ekspansji międzynarodowej Rosja jest dla Famuru ważnym kierunkiem. Wpływ na to ma przede wszystkim polityka energetyczna Kremla, która przewiduje zwiększanie udziału energii produkowanej z węgla oraz zasobność rosyjskiej gospodarki w kopalne surowce naturalne, rodząca coraz większe zapotrzebowanie na sprzęt górniczy - mówi Zbigniew Fryzowicz wiceprezes Famuru. i prezes Segmentu Kompleksów Ścianowych.
Zamówienie na dostawę kompleksu ścianowego do ОАО kopalni Kyrgajska w Rosji to nie jedyny w ostatnim czasie kontrakt Famuru na rynku rosyjskim. Zgodnie z zamówieniem podpisanym w listopadzie ubiegłego roku przez Polskie Maszyny Górnicze z rosyjską firmą OAO Suek-Kuzbass, Famur dostarczył urządzenia kompleksu ścianowego do kopalni należącej do zrzeszenia Suek, które jest jednym z pięciu największych na świecie producentów węgla. Wartość kontraktu to 25,9 mln euro. Realizacja tego zamówienia oraz mniejszych miała odzwierciedlenie w przychodach Grupy osiągniętych w bieżącym roku. W okresie trzech kwartałów przychody ze sprzedaży do Rosji oraz krajów WNP wyniosły ponad 130 mln zł i były o prawie 790 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.