Gdy górnicy, analitycy i dziennikarze na całym niemal świecie koncentrują się na wyjątkowych trudnościach sektora i niepewnej przyszłości górnictwa, w Ameryce Łacińskiej panuje raczej optymizm...
Portal mining.com referuje wyniki nowego raportu międzynarodowej firmy prawniczej Dentons, która na potrzeby tegorocznej konferencji o inwestycjach górniczych w Ameryce Łacińskiej ustaliła, że większość tamtejszych spółek nadal rozwija się, prowadzi prace poszukiwawcze i niezakłócone wydobycie.
Badanie, pod którego lupą znalazło się sporo kompanii z Meksyku oraz Ameryki Środkowej i Południowej, pokazuje, że 66 proc. pytanych zarządów spółek górniczych przejawia nawet duży optymizm i planuje zwiększać inwestycje w ciągu nadchodzącego roku.
Latynoamerykańscy menedżerowie górniczy są zdania, że głównym źródłem inwestycji w kopalniach będą prywatne fundusze kapitałowe (private equity) a dużą rolę w uzyskaniu kapitałów widzą też w konsolidacjach firm (w poszukiwaniu kapitału częściej nawet sięgaliby po instrumenty strukturalne, połącznie i przejęcia, niż inwestowali w całkiem nowe projekty).
- Chociaż obecna kondycja sektora wymusza na firmach odporność i kreatywność, wyraźna jest wiara w to, że przemysł górniczy odzyska pozycję na rynku, nawet jeśli nikt jeszcze nie wie, kiedy - ocenia Alan Hutchison z grupy Dentons.
Pytani o kierunki napływu kapitałów menedżerowie w Ameryce Łacińskiej wskazują na Kanadę i USA oraz Azję. Uważają, że prawodawstwo w tych regionach sprzyja górnictwu i jest mu przyjazne. Podobnie zresztą jak w Ameryce Południowej: za kraj oferujący najlepsze warunki do inwestowania w kopalnie ponad połowa ankietowanych uznała Peru.
Jedna trzecia wskazała również na Chile.
Nie było zaskoczeniem, że na pytanie, co jest najpoważniejszym w tej chwili wyzwaniem, zarządzający górnictwem wskazywali na niskie ceny metali. Mimo iż ostatniu w Peru objekcje o charakterze społecznym doprowadziły do zamrożenia projektów wartych miliardy dolarów, ankietowani nie obawiają się szczególnie negatywnego wpływu ze strony CSR (corporate social responsibility, czyli odpowiedzalności społecznej biznesu).
Górnicy latynoamerykańscy, tak jak wszędzie, również w badaniu kancelarii Dentons wyczekują na poprawę klimatu ekonomicznego na świecie. Ich zdaniem w nadchodzących 12 miesiącach ogólne nastroje gospodarcze na globalnych rynkach będą miały największy wpływ na interesy w górnictwie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.