W największej inwestycji w polskiej energetyce węglowej uczestniczą ni tylko giganci rynku. W realizacji tego zadania jest również miejsce dla mniejszych firm. Np. prac montażowe części ciśnieniowej kotłów K-5 i K-6 wykona spółka Termo-Rex z Jaworzna w konsorcjum z firmami Pak Serwis i CKTiS. Wartość kontraktu: 65 mln zł.
Przypomnijmy, że w Elektrowni Opole trwa jej rozbudowa o bloki nr 5 i 6 opalane węglem kamiennym (o łącznej mocy 1800 MW). Termin realizacji prac montażowe części ciśnieniowej kotłów przewidziany jest na lata 2015-2017.
- Pozyskanie tego kontraktu jest dla wszystkich uczestników konsorcjum wielkim sukcesem. Do tej pory uczestniczyliśmy już w tego typu realizacjach, ale nie samodzielnie - przyznaje Jacek Jussak, prezes Termo-Rex SA.
Spółka ma, co podkreśla, "spore doświadczenie i potencjał wytwórczyˮ. Jednak to uczestnictwo w modernizacji Opola jest dla niej, przyrównując to do realiów sportowych, wejściem do pierwszej ligi firm liczących się w branży.
- Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda nam się pozyskać dodatkowe zlecenia od głównych wykonawców oraz zdobywać kolejne tak znaczące kontrakty nie ukrywa prezes Jussak. - Potencjał naszego konsorcjum wraz z podmiotami zależnymi to ponad 2000 osób. Czyni to nas jedną z największych w kraju grup dysponujących siłą, doświadczeniem i kapitałem, które pozwalają na udział w podobnych inwestycjach w kraju i za granicą.
Doświadczenie, na które powołuje się prezes Jussak, to uczestnictwo spółki m.in. w budowie kotła fluidalnego 460MW w Elektrowni Łagisza, budowie bloku 858MW w Elektrowni Bełchatów, w budowie kopalni gazu i ropy Lubiatów-Międzychód-Grotów oraz budowach zagranicznych, w elektrowniach: Neurath (budowa bloku 800MW i 1100MW), Karsruhe (budowa bloku 912 MW), Mannheim (budowa bloku 911MW) i Maasvlakte (budowa bloków 1100MW).
Zakres Pakietu 3 obejmuje m.in. montaż rurociągów łączących pomiędzy komorami ECO, parownika, SH i RH , montaż rurociągów rozruchowych oraz kompletny montaż zawieszeń w ilości ok. 586 Mg/1 kocioł.
Termo-Rex specjalizuje się w mobilnej obróbce cieplnej elementów stalowych w przemyśle energetycznym, petrochemicznym oraz stoczniowym. Od września 2014 r. spółka notowana jest na parkiecie głównym GPW w Warszawie. Ma ponad 33 proc. akcji płockiej spółki CKTiS S.A. z Płocka wyspecjalizowane m.in. w budowie, remontowaniu i serwisowaniu urządzeń energetycznych i instalacji chemicznych.
Więcej o budowie nowych bloków na stronie internetowej PGE GiEK SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.