Ostatnia w październiku sesja na Wall Street przyniosła nieduże spadki głównych indeksów po danych na temat wydatków konsumentów w USA we wrześniu oraz wynikach kwartalnych największych spółek paliwowych. Cały miesiąc giełdy kończą jednak na sporym plusie.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,52 proc., do 17.663,54 pkt.
S&P 500 stracił 0,48 proc. i wyniósł 2.079,36 pkt.
Nasdaq Composite osłabił się 0,40 proc. i wyniósł 5.053,75 pkt.
Indeks S&P 500 zyskał w październiku prawie 9 proc. i jest to jego najlepszy miesięczny wynik od czterech lat. Od swoich lokalnych minimów z sierpnia indeks wzrósł już 12 proc.
Notowaniom indeksów giełdowych pomaga spadek obaw o załamanie wzrostu gospodarczego w Chinach. Stabilizację w drugiej co do wielkości gospodarce świata po wcześniejszym spowolnieniu sugerują ostatnie dane makro, a gotowość do dalszego wsparcia gospodarki zadeklarowały w październiku poprzez obniżkę stóp procentowych władze tego kraju.
Wydarzeniem kończącego się tygodnia na rynkach finansowych było natomiast posiedzenia Rezerwy Federalnej. Po zakończeniu posiedzenia bank centralny USA poinformował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Fed dał jednak jasno do zrozumienia, że istnieje realne prawdopodobieństwo, że na tę decyzję zdecyduje się już na kolejnym posiedzeniu w grudniu między innymi dlatego, że zmniejszyło się ryzyko dla światowej gospodarki związane ze spowolnieniem w Chinach.
W centrum uwagi pozostaje sezon prezentacji wyników kwartalnych w USA za trzeci kwartał. W piątek raporty finansowe podały największe amerykańskie spółki paliwowe.
Lepszy od oczekiwań rezultat zanotowała największa spółka w tej branży w USA Exxon. Koncernowi pomogły rosnące marże rafineryjne, które zrekompensowały częściowo spadek cen ropy naftowej.
Lepsze od oczekiwań były również wyniki drugiego co do wielkości amerykańskiego koncernu paliwowego Chevron. Spółka ta poinformowała dodatkowo o planach redukcji zatrudniania o 6.000-7.000 miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.