Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Kukiz'15, Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe - przedstawiciele tych ugrupowań dostali się do Sejmu. Listę partii, które przekroczyły prog wyborczy przedstawiła w poniedziałek (26 października) późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.
W niedzielnych wyborach triumfowało Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 37,58 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, która uzyskała 24,09 proc. Trzecią siłą w parlamencie będzie ruch Kukiz'15. Na to ugrupowanie swój głos oddało 8,81 proc. osób uprawnionych do głosowania. 7,6 proc. uzyskała natomiast Nowoczesna Ryszarda Petru. Jako ostatnie do Sejmu dostało się PSL, które zdobyło 5,13 proc. głosów.
Poza Sejmem znalazły się Zjednoczona Lewica z wynikiem 7,55 proc. (koalicja wyborcza musi przekroczyć próg 8 proc. - red.) oraz partie KORWiN (4,76 proc.) oraz Razem (3,62 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
do gościa z postu1 Ty chyba należysz do tych politycznych leni, nic nie robiących ,dla których nawet raz na 4 lata do lokalu wyborczego nie chce sie iść. Jak nie głosowałeś to nie zabieraj głosu tylko nadal siedź przed kompem i czekaj na manne z nieba.
Brak informacji o największej Partii: NIEWYBORCA nie wybierać oznacza odrzucenie obecnego Kartelu Władzy i to nie tylko w PL w innych tzw. demokratycznych krajach EU sytuacja jest bardzo podobna. "Demokracja neoliberalistów" nie jest systemem dla Europy.