Bardzo interesująco zapowiada się tegoroczna IV Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych, której gospodarzem będzie Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Pierwszego dnia debaty, 22 października przewidziano m.in. referaty Andrzeja J. Wojcika z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk o górniczym dziedzictwie niematerialnym oraz Janusza Chmury i Tomasza Wieja reprezentujących Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat znaczenia ochrony i prezentacji podziemnego dziedzictwa górniczego.
Poza tym Kajetan d'Obryn z Kopalni Soli Wieliczka opowie o roli obiektu górniczego w kulturowym dziedzictwie regionu, a Malwina Kobylańska z KGHM Cuprum omówi nowatorskie adaptacje obiektów dziedzictwa górniczego na świecie i ich wpływ na rozwój turystyki pogórniczej.
W sesji popołudniowej zaplanowanych jest aż siedem prezentacji. Przygotowali je Alicja Knast z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Marcin Oko z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Sebastian Kosakowski, reprezentujący Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Barbara Olejarz z Muzeum Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, wreszcie Monika Bednarek z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Krzysztof Zięba z Kopalni Soli w Bochni, a także Jan Jurkiewicz i Urszula Potyka, którzy opowiedzą o Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W piątek nadal będzie mowa o regionalnych muzeach górniczych. Ich działalność przybliżą Stanisław Karcz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Adam Wójcik-Łużycki, reprezentujący Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego oraz Małgorzata Międzybrodzka z Muzeum Żup Krakowskich.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.