W miejscu dawnej hali Supersamu otwarto w czwartek (8 października) w Katowicach nowy dom handlowy o tej samej nazwie. To kolejna m.in. po dworcu kolejowym inwestycja, która na nowo kształtuje przestrzeń publiczną w ścisłym centrum miasta.
Porządkowanie pod względem architektonicznym i urbanistycznym ścisłego centrum miasta rozpoczęło się kilka lat temu. W październiku 2012 r. do użytku został oddany nowy dworzec kolejowy. Jesienią 2013 r. zakończono budowę sąsiadującego z dworcem - nowego centrum komunikacyjnego i Galerii Katowickiej (warta ok. 1 mld zł inwestycja była jedną z największych w aglomeracji katowickiej).
Obecnie dobiega końca przebudowa Rynku wraz z przylegającymi do niego ulicami. Ta sztandarowa inwestycja Katowic ma nie tylko na nowo ukształtować przestrzeń publiczną ścisłego centrum miasta, jej celem jest również - jak podkreśla katowicki samorząd - "ożywienie miasta" poprzez zachęcenie mieszkańców do przebywania w centrum.
Przebudowę Rynku rozpoczęto w 2012 r. Rynek został podzielony na trzy strefy. Wyremontowano m.in. kanalizację, infrastrukturę tramwajową.
Dotąd zakończono modernizację m.in. przestrzeni tzw. Placu Kwiatowego, na którym pojawiła się zieleń, fontanna, ławki, pawilony kwiatowe i kawiarnia. Gotowa jest też kolejna przestrzeń, która znajduje się pomiędzy Teatrem Śląskim a domem handlowym Skarbek. Jest to strefa wykorzystywana m.in. do organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym muzycznych oraz jarmarków.
Trzecia ze stref, której budowa jeszcze trwa, będzie służyła mieszkańcom do odpoczynku i relaksu. "Strefa parkowa z nasadzonymi w niej brzozami oraz fontanną, która imituje rzekę Rawę (przepływa pod płytą Rynku), zamyka przestrzeń rynku od strony alei Korfantego" - powiedział PAP prezydent Katowic Marcin Krupa.
Otwarcie w czwartek nowego Supersamu z 76 sklepami i punktami usługowymi to kolejny, jak dodał Krupa, element przebudowy, modernizacji i ożywiania centralnej strefy miasta.
Nowy kompleks Supersamu stanął przy ul. Skargi, w miejscu zburzonej dwa lata temu hali targowej z 1937 r., do której w 1988 r. dobudowano dwupiętrowy budynek biurowy. W latach 2002-2003 zmodernizowano halę, która stała się jednokondygnacyjnym pasażem handlowym o powierzchni ok. 6 tys. m kw. z supermarketem i kilkunastoma sklepami.
Inwestorem Supersamu jest Griffin Real Estate, a zarządcą obiektu firma Knight Frank. "Całkowity budżet inwestycji szacowany jest na ok. 50 mln euro" - poinformował przedstawiciel biura prasowego inwestora. Łączna powierzchnia najmu obiektu to prawie 23 tys. m kw.
To nie koniec prac w centrum miasta.
- W przyszłym startujemy z budową obiektu restauracyjnego, który pojawi się przy strefie parkowej - od strony alei Korfantego - dodał Krupa.
Kolejnym etapem będzie uporządkowanie ul. Mickiewicza (od strony Rynku w kierunku ulicy Sokolskiej). Krupa dodał, że na jej odcinku od Rynku do ulicy Stawowej miasto chce "ograniczyć w znaczący sposób ruch samochodów".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.