Nowa Kompania Węglowa miała powstać do 30 września. Opracowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa plan wzbudził wątpliwości Komisji Europejskiej. Według ostatniego scenariusza wypracowanego przez MSP Nowa Kompania miała zaistnieć dzięki zaangażowaniu kapitałowemu trzech akcjonariuszy - Węglokoksu, Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (zarządzanym przez Polskie Inwestycje Rozwojowe) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia.
Jak wyjaśnia resort skarbu, pomimo mechanizmów świadczących o rynkowym charakterze inwestycji w Nową KW (dwa testy prywatnego inwestora, opinia komitetu inwestycyjnego PIR, w którym większość mają niezależni członkowie, prowadzone rozmowy z inwestorem prywatnym), KE zasygnalizowała wysokie ryzyko wszczęcia postępowania przeciwko Polsce z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej. Mogłoby to oznaczać, że tuż po powstaniu Nowej Kompanii, KE nakazałaby cofnięcie transakcji, co spowodowałoby w krótkim czasie upadłość spółki. Zarówno załoga Kompanii jak i opinia publiczna dowiedziały się o tej złożonej sytuacji z prasowych przecieków. Dopiero na wyraźne żądanie związkowców pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk przyjechał na Śląsk, aby potwierdzić tę informację.
Zarówno minister skarbu Andrzej Czerwiński jak i premier Ewa Kopacz utrzymują, że nowa spółka powstanie, proces wymaga jednak więcej czasu. 25 września premier powiedziała dziennikarzom:
- Gwarantuję, że Kompania Węglowa bez zamykania kopalń będzie miała się dobrze.
Podkreśliła, że dotrzyma słowa, "bo nie będziemy zwalniać ludzi z pracy".
Dla Kompanii największym bieżącym problemem może być sfinansowanie najbliższych wypłat, które na kontach pracowników powinny się znaleźć 10 października.
Z informacji TG wynika, że pod koniec września w kasie spółki brakowało 150 mln zł na ten cel. Jednocześnie minister skarbu Andrzej Czerwiński w wypowiedzi dla ISBnews powiedział, że do końca I kwartału 2016 r. są zabezpieczone środki na funkcjonowanie spółki i pensje dla górników...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a moj dziadek zginal podczas 2 wojny swiatowej babcia mowila ze za polske a tu co polski nie ma a ja o tym nie wiedzialem komisja europejska decyduje co nam wolno a co nie
kopacz i caly jej pseudonieudolny rzad powinien zostac zlikwidowany
'bo nie będziemy zwalniać ludzi z pracy" ... Zlikwidować odrabianie wojska i L4 oraz dajcie skorzystać z dobrowolnych urlopów górniczych wszystkim górnikom, a sami górnicy odejdą z tego syfu.
EMERET - idz do biedronki, poloz łeb na wadze i zacis BURAK
z 11 kopalń KW powinno zostać góra 7 reszta do SRK