KE zadeklarowała w czwartek (1 października), że jest gotowa, by ocenić każdą nową propozycję dotyczącą naprawy sektora górniczego w Polsce i w konstruktywny sposób pracować nad nimi. Bruksela nie otrzymała jednak dotąd szczegółów dotyczących planów rządu w tej sprawie.
- Nie zostaliśmy poinformowani o szczegółach propozycji, nie podejmujemy żadnych decyzji; jesteśmy gotowi, aby ocenić każdą nową propozycję, jeśli zostaną one nam przedstawione - powiedział dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Ricardo Cardoso.
Jak zadeklarował, KE jest gotowa w konstruktywny sposób pracować nad propozycjami, jakie złoży jej polski rząd.
W środę (30 września) Rada Ministrów przyjęła plan ratunkowy dla górnictwa. Przewiduje on, że realizująca rządowe strategie spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Ma być to pierwszy krok do utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Wcześniej rząd zdecydował o dokapitalizowaniu TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł.
Zdaniem ekspertów rządowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy publicznej. W dokapitalizowanie KW mają być bowiem zaangażowane środki publiczne, jednak nie wprost z budżetu, ale poprzez akcje państwowych spółek.
Nasze władze od początku roku konsultują program restrukturyzacji kopalń z przedstawicielami Komisji. Dokumenty w sprawie notyfikacji zostały złożone w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w marcu.
Polscy dyplomaci od samego początku przyznawali, że rozmowy na ten temat będą trudne. Zgodnie z unijnym prawem pomoc publiczna może być przeznaczona jedynie na zamykanie kopalń i to tylko do 2018 r.
Kompania Węglowa SA to największa firma górnicza w Europie. Pracuje w niej ok. 35 tys. osób. W skład Kompanii wchodzi 11 kopalń i 5 zakładów. Zdolność wydobywcza kopalń wynosi ok. 31 mln ton węgla rocznie. Skarb Państwa posiada w niej 100 proc. akcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
zlikwidować Pablo hejtera nettg pl
Mam nadzieje ze KE wkoncu wezmie sie za gornictwo i powie stanowcze NIE! dotowaniu z publicznych pieniedzy!
to jak to, KE nie ma żadnych dokumentów od polskiego rządu ? to z kim oni to konsultowali prawie przez rok ? banda oszustów i tyle
Zlikwiduj to ty sie sam hahah
zlikwidowaĆ odrabianie wojska !!!!!!!!!!!!!!!