Od czwartku (1 października) w woj. śląskim można już odbierać karty Śląskiej Karty Usług Publicznych służące m.in. jako elektroniczne bilety komunikacji miejskiej. To pierwsza uruchomiona funkcja tego znacznie opóźnionego projektu.
Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to przedsięwzięcie organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obok Związku w różnym zakresie w projekcie ŚKUP uczestniczą samorządy miast regionu.
Jak poinformowała rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras od czwartku wydawane są karty ŚKUP służące jako elektroniczny bilet komunikacji miejskiej, a także jako sposób płatności za parkowanie czy inne usługi publiczne.
Mieszkańcy woj. śląskiego w 40 punktach obsługi klienta mogą już odbierać karty spersonalizowane i niespersonalizowane. Te pierwsze zawierają dane osobowe - imię, nazwisko oraz zdjęcie użytkownika. Aby je uzyskać trzeba złożyć wniosek. Na tę kartę będzie można kupować wyłącznie bilety imienne, a korzystać z niej może tylko jej właściciel.
Karta niespersonalizowana wydawana będzie za kaucją (20 zł), jednak bez żadnych dodatkowych formalności. Jest to karta na okaziciela, nie zawiera żadnych danych osobowych. Może jej używać dowolna osoba, która w danej chwili będzie posiadać kartę.
- Posiadacze kart od przyszłego tygodnia będą też mogli zasilić finansowo swoje konta i zakupić bilety okresowe ważne od listopada - powiedziała Koteras.
Wprowadzane w listopadzie elektroniczne bilety okresowe będą tańsze niż ich papierowe odpowiedniki, które nadal pozostaną w sprzedaży, jednak z czasem mają być wycofywane. Możliwość zapłaty za przejazdy jednorazowe oraz opłaty i usługi gminne za pomocą karty ŚKUP ma być dostępna od stycznia 2016 r.
Pierwotnie szacowana wartość projektu, który miał zacząć funkcjonować wiosną 2013 r., to 189,6 mln zł (wdrożenie systemu i utrzymanie go przez 65 miesięcy). Dofinansowaniem z UE objęte jest samo wdrożenie systemu (szacunkowo 149,3 mln zł). Przewidziana kwota unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 to 97,8 mln zł. Według KZK GOP ostateczny koszt może być nieco niższy od tych wartości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.