Wtorkowa (29 września) sesja na amerykańskich giełdach akcji przyniosła uspokojenie po silnych spadkach z poprzedniej sesji. Notowaniom na Wall Street pomagały lepszy od oczekiwań odczyt indeksu zaufania wśród amerykańskich konsumentów oraz rosnące ceny ropy naftowej.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,30 proc., do 16.049,13 pkt.
S&P 500 zyskał 0,12 proc. i wyniósł 1.884,09 pkt.
Nasdaq Composite stracił 0,59 proc. i wyniósł 4.517,32 pkt.
Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł we wrześniu 103 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 96,8 punktów. W sierpniu indeks wyniósł 101,3 pkt. po korekcie wobec 101,5 pkt. przed korektą.
Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w lipcu o 4,96 proc. rdr i wyniósł 181,9 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,1 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 4,9 proc. rdr po korekcie.
Odbicie zanotowały ceny ropy naftowej, co pomogło notowaniom amerykańskich spółek paliwowych. Po silnej przecenie z poprzednich sesji zyskiwały w trakcie sesji również akcje spółek z branży biotechnologicznej, ale w końcówce notowań ponownie zaczęły tracić one na wartości.
- Wczorajsza negatywna reakcja rynków mogła być nadmierna, stąd też odbicie we wtorek. Jeśli dane z Chin nie pogorszą się wyraźnie oraz ropa WTI będzie pozostawała w pobliżu poziomu 45 dolarów za baryłkę trudno jest znaleźć argumenty za kolejnym dużym spadkiem na Wall Street. Sytuacja w wielu sektorach gospodarki USA jest wciąż dobra - ocenił w CNBC James Meyer, dyrektor inwestycyjny w Tower Bridge Advisors.
Bardzo słaba była poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach. Indeks S&P 500 stracił 2,6 proc., notując piątą spadkową sesję z rzędu i zszedł poniżej psychologicznego poziomu 1.900 pkt.
W trzecim kwartale indeks S&P 500 do tej pory poszedł w dół ponad 8 proc. i jest to jego najgorszy kwartalny wynik od 2011 roku. Od swoich historycznych maksimów z maja S&P 500 stracił blisko 12 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.