25 września Spółka Restrukturyzacji Kopalń podała do mediów, że podjęła decyzję o przedłużeniu prowadzonych negocjacji w sprawie sprzedaży kopalni Brzeszcze do środy, 30 września. Do tablicy wywołano spółkę RSG. Jej założyciel - Tauron Polska Energia - ustosunkował się w poniedziałek (28 września) do oświadczenia RSK.
Portal górniczy nettg.pl cytuje stanowisko Tauron w pełni i oryginalnym brzmieniu:
"W odpowiedzi na "Informację dla mediów" rozesłaną 25 września przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń informujemy, że:
- Oferta przedstawiona przez RSG sp. z o.o., spółkę celową założoną przez Tauron Polska Energia, w której, zgodnie z umową wspólników, udziały obejmą Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ZEW Niedzica i prawdopodobnie FTF Columbus, jest propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu - po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia - wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy. Obecność kilku partnerów biznesowych - udziałowców RSG - jest gwarantem finansowania projektu na odpowiednim poziomie, jak również zbytu produktów kopalni. Oferta RSG została przygotowana również w oparciu o realne doświadczenia restrukturyzacyjne, jakie zdobyła Grupa Tauron w dwóch kopalniach: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.
- Informacja SRK, że ofertę RSG trudno uznać "za respektującą interes Skarbu Państwa", nie służy pomyślnemu zakończeniu negocjacji. Zarząd Tauron Polska Energia uzyskał zgodę Rady Nadzorczej na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki celowej RSG sp. z o.o. przy uwzględnieniu kluczowych warunków oferty, która została złożona w postępowaniu ogłoszonym przez SRK. Informujemy ponadto, że zarządy podmiotów, które wspólnie uczestniczą w rozmowach z SRK, działają w interesie wszystkich swoich akcjonariuszy, w tym również Skarbu Państwa. Skarb Państwa posiada 100 proc. w kapitale ZEW Niedzica i ponad 30 proc. - w Tauron Polska Energia, a pozostałe akcje spółki należą do innych akcjonariuszy, w tym również dużej grupy akcjonariuszy indywidualnych.
- Formuła postępowania ogłoszonego przez SRK zakłada możliwość negocjacji, w których od kilkunastu dni bierzemy udział. Uczestniczymy we wszystkich spotkaniach negocjacyjnych, wszelkie propozycje SRK są dokładnie przez nas analizowane. Gotowi jesteśmy również przystąpić do rozmów ze stroną społeczną, gdyż uważamy, że przejęcie aktywów KWK Brzeszcze i dostosowanie zakładu do funkcjonowania w realiach rynkowych nie jest możliwe bez zrozumienia i przychylności załogi. Takie są doświadczenia z restrukturyzacji dwóch kopalń należących do Grupy Tauron.
- Uważamy, że przeniesienie rozmów na poziom medialny nie służy realnej finalizacji transakcji, na której nam zależy, dlatego chcielibyśmy kontynuować negocjacje w trybie ustalonym pierwotnie przez SRK".
Stanowisko sygnowali: TAURON Polska Energia, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz ZEW Niedzica.
W poniedziałek portal money.pl poinformował, że wycena Taurona jest bliska najniższego poziomu w historii. "Powodem przeceny jest planowany zakup kopalni Brzeszcze. Nie wszystko jest jednak przesądzone, gdyż zamknięcie negocjacji nastąpi 30 września". Przed południem papiery TPE straciły ok. 0,6 proc. Wycena koncernu nadal oscyluje w pobliżu najniższego poziomu od momentu wejścia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych. Najniższy poziomu wyceny Tauron uzyskał 17 sierpnia, tuż przed publikacją półrocznego sprawozdania finansowego (3,17 zł).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.